Kerim Korcan'ın eserleri ve edebiyatımızdaki yeri
Kerim Korcan?s works and his place in Turkish literature
- Tez No: 286047
- Danışmanlar: PROF. ŞERİF AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Kerim Korcan, 31 Ocak 1918 tarihinde Adapazarı'nda fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. İlk hikâyesi, 1962 yılında Milliyet gazetesinin açtığı yarışmada ikincilik ödülü alır. Yazarlık hayatı bu yarışmada kazandığı dereceyle başlar. Yaşamının bir kısmını hapishanede geçiren Korcan buradaki gözlemlerine dayanarak roman ve hikâyeler kaleme almıştır. Yazdığı eserlerinde gözleme önem vermiş ve bu gözlemciliği eserlerinin başarısını artırmıştır.Kerim Korcan roman ve hikâye türlerinde eser vermiş bir yazarımızdır. Yayımlanan altı romanı ve dört hikâye kitabı çalışmamızda yapı, tema ve anlatım özellikleri bakımından incelenmiştir.Kerim Korcan'ın roman ve hikâyelerinde ele aldığı konulardan biri hapishane yaşamıdır. Hapishane bir mekân olarak dış dünyadan bağımsız olmayan, dışarısıyla paralellik arz eden bir yapıya sahiptir. Bu özelliğiyle hapishanede yaşayan insanlar yöneticilerin tutumundan, adalet mekanizmasındaki aksaklıklardan ve maddi imkânsızlıklardan büyük sıkıntı çekmişlerdir.Kerim Korcan'ın eserlerinde ele aldığı diğer bir konu ise toplumsal yaşamda insanların daha rahat yaşabileceği, ezen ve ezilenin olmadığı, herkesin eşit haklara sahip olduğu, herkesin çalışıp emeğinin karşılığını hak ettiği ölçüde aldığı bir dünyanın kurulması için mücadele edilmesi gereğidir. Bu konuda kendisi bir mücadele içine girmiş olan yazar, insanlara böyle bir dünya için eserleri aracılığıyla çeşitli önerilerde bulunmuştur.Korcan, Türk edebiyatında eser verdiği 1962 ile 1990 yılları arasında toplumcu bir çizgiyi takip etmiştir. Türk edebiyatına Arap Kadir, Tatar Ramazan gibi önemli karakterleri kazandırmıştır. Öyle ki bu karakterlerden bazıları kendisinden daha tanınır hâle gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Kerim Korcan was born to a poor family in Adapazarı on 31 January 1918. With his first story he received a second place award in a contest held by Milliyet daily newspaper. This award marked the beginning of his career as an author. Serving part of his life in prison, Korcan wrote novels and stories based on his observations there. His reliance on observations added to the success of his works.This dissertation studies published works of Kerim Korcan, 6 novels and 4 stories, in terms of structure, theme and expressive characteristics.One of the themes Kerim Korcan used in his novels and stories is life in prison. As a locale prison is parallel to and not independent from the outer world. Inmates serving their times in such an uninsulated prison suffered from the attitudes of the adminstration, defects in judiciary mechanisms and poverty.Another major theme in Kerim Korcan?s works is the need to strive for a world where individuals live in beter conditions, where there are no opressors or the oppressed, individuals enjoy equal rights, and where everybody works and receives what he deserves for his labor. Kerim Korcan struggled personally and offered advice through his works for his dream.In the period when he gave Works, between 1962 and 1990, Korcan adopted a collectivist stance. He created such important characters in Turkish literature as Arap Kadir and Tatar Ramazan. It is interesting to note that some of these characters enjoyed a fame greater than that of their creator?s.