Creative selection and bid optimization in programmatic advertising technology
Programatik reklamcılık teknolojisinde reklam seçimi ve fiyat teklif optimizasyonu
  1. Tez No: 830636
  2. Yazar: MELİSA ILGAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ARIKAN, PROF. DR. OĞUZ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez, programatik reklamcılıkta reklam verenler tarafından kullanılan talep tarafı platformunun (DSP) teklif fiyatlarını nasıl optimize ettiğini ve en uygun reklamın nasıl belirlendiğini incelemeyi ve optimize etmeyi amaçlamaktadır. Üç adımda sonuçlanacak olan tez, ilk aşamasında hem reklam vereni kitlesine ulaştırabilmeyi hem de ziyaretçilerin en doğru reklamı görüntüleyebilmesini amaçlamaktadır. Bu doğrultuda temel parametrelere odaklanılacak, örnek veriler toplanıp analiz edilecek ve puanlama yapılarak bir reklam seçim algoritması geliştirilecektir. Bu doğrultuda potansiyel tüm reklam verenlerin gönderdiği reklamlar ile gerçekleştirilen açık artırma sürecinde en optimum fiyat ile satın alabilmesini hedefleyen farklı bir algoritma geliştirilecektir. Son adımda, reklam veren platformları için geliştirilmiş olan bu iki algoritmayı sürekli olarak geliştirmeye yönelik basit fakat kapsamlı bazı teknikler öneriyoruz. Sonuç olarak, bu tez, programatik reklamcılık çerçevesinde DSP'lerin teklif fiyatlarını nasıl optimize ettiğini ve en uygun reklamı belirlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine and optimize how the demand-side platform (DSP) used by advertisers in programmatic advertising optimizes bid prices and determines the most appropriate advertisement. The thesis, which will be concluded in three steps, aims to both reach the advertiser to the target audience and enable the visitors to view the most accurate advertisement in the first stage. In this direction, basic parameters will be focused, sample data will be collected and analyzed, and an ad selection algorithm will be developed by scoring. In the second stage, it is aimed to show the selected advertisement to the visitor in the said advertisement area. In this direction, a different algorithm will be developed that aims to ensure that all potential advertisers can buy at the most optimum price during the auction process with the ads they send. In the final step, we propose some simple but comprehensive techniques for continuously improving these two algorithms developed for advertiser platforms. In conclusion, this thesis aims to determine how DSPs optimize their bid prices and determine the most suitable advertisement in the framework of programmatic advertising.