Yurt dışında yaşama isteği ve nedenleri: Twitter (X) örneği
Desire to live abroad and reasons: The case of Twitter (X)
- Tez No: 830649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA YAVUZ ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnsanlık tarihinin ortak deneyimleri arasında yer alan göç olgusu, bugün dünya üzerindeki çoğu toplumun bir özelliğidir. Her yıl binlerce insan çeşitli sebeplerle doğdukları, büyüdükleri ülkeden ayrılarak başka ülkelere doğru yola çıkmaktadır. Bu insanların hangi sebep ve beklentilerle göç kararı aldığı araştırmacılar açısından merak konusudur. Bu çalışmada da benzer bir merak duygusunun peşinden gidilerek Twitter kullanıcılarının hangi sebeplerle bu ülkeden gitmek istediği sorusu araştırma problemine dönüştürülmüştür. Bu problem ekseninde öncelikle“bu ülkeden gidicem”,“bu ülkeden gitmek istiyorum”,“bu ülkeden gideceğim”şeklinde 3 anahtar kavram belirlenmiş ardından Twitter'da yer alan gelişmiş arama motoru aracılığıyla araştırma verilerine ulaşılmıştır. Elde edilen veriler yorumlayıcı içerik analizi tekniği ile yorumlanmıştır. Bulguların analizi sonucunda; Twitter kullanıcıları için şiddet olgusunun önemli bir göç motivasyonu olduğu görülmüştür. Özellikle Türkiye'de son yıllarda artan kadına şiddet vakaları kaynaklı suç mağduru olma korkusuna belirgin bir“bu ülkeden gitme arzusunun”eşlik ettiği görülmüştür. Kadınların yurt dışına gitme motivasyonuna eşlik eden bir diğer unsurun Türkiye'deki hukuk sistemi ile ilgili olduğu açığa çıkmıştır. Bu noktada kadınların Türkiye'deki adalet sistemi kurumlarının kadınların güvenliğini sağlama da başarısız olduğunu düşündükleri saptanmıştır. Türkiye'deki ataerkil toplumsal yapıdan kaynaklı yaşanan mağduriyetlerin de kadınların göç motivasyonlarını şekillendirdiği görülmüştür. Ayrıca şiddet olgusu bir göç motivasyonu olarak nitelikli iş gücü olan sağlık çalışanlarının bu ülkeden gitme isteğinde de kendini göstermiştir. Sağlık çalışanları göç motivasyonu olarak düşük ücretleri, olumsuz çalışma şartlarını, yoğun iş yükünü, sınırlı gelişme olanaklarını, yetersiz teşvik ve saygınlık ihtiyacını ileri sürmüştür. Çocuk sahibi olan ebeveynler ise“çocuk sahibi olmayı”yurt dışına gitmek için kritik bir motivasyon kaynağı olarak belirtmiştir. Bununla birlikte, Türkiye'nin son 3 yılına damgasını vuran ekonomik krizin bireylerin göç motivasyonları üzerindeki itici etkisi ön plana çıkmıştır. Ekonomik krizin etkisiyle ortaya çıkan zorlayıcı koşullar sebebiyle bireylerin daha yüksek refah şartları için göçü bir çözüm olarak gördükleri tespit edilmiştir. Bu durumla bağlantılı olarak geçim sıkıntısı yaşayan bireylerin göreceli yoksunluk duygusu yaşadıkları ve bu duygu durumunun göç motivasyonlarını arttırdığı görülmüştür. Tüm bu bulguların yanında göç etme kararında bireyler için mikro düzey etmenlerin önemi açığa çıkmıştır. Bireylerin geleceğe yönelik beklentilerinin göç motivasyonlarını oluşturan önemli bir bileşen olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration, which is among the common experiences of human history, is a characteristic of most societies in the world today. Every year, thousands of people leave the country where they were born and grew up for various reasons and set off for other countries. It is a matter of curiosity for researchers as to what reasons and expectations these people make the decision to migrate. In this study, following a similar sense of curiosity, the question of the reasons why Twitter users want to leave this country has been transformed into a research problem. On the axis of this problem, three key concepts such as“I will leave this country”,“I want to leave this country”,“I will leave this country”were first identified and then the research data were accessed through the advanced search engine on Twitter. The data obtained were interpreted with the interpretive content analysis technique. As a result of the analysis of the findings; it was seen that the phenomenon of violence is an important motivation for migration for Twitter users. It was observed that the fear of being a victim of crime due to the increasing cases of violence against women in Turkey in recent years was accompanied by a significant“desire to leave this country”. It has been revealed that another factor accompanying women's motivation to go abroad is related to the legal system in Turkey. At this point, it was found that women think that the justice system institutions in Turkey fail to ensure women's safety. Victimization due to the patriarchal social structure in Turkey has also been found to shape women's motivation to migrate. In addition, the phenomenon of violence has also manifested itself as a motivation for migration in the desire of health workers, who are qualified labor force, to leave this country. Health workers cited low wages, unfavorable working conditions, intense workload, limited development opportunities, insufficient incentives and the need for prestige as motivations for migration. Parents with children cited“having children”as a critical motivation to move abroad. However, the economic crisis that has marked the last 3 years of Turkey's history has had a pushing effect on individuals' motivation to migrate. It has been determined that individuals see migration as a solution for higher welfare conditions due to the challenging conditions caused by the economic crisis. In connection with this situation, it has been observed that individuals experiencing financial difficulties experience a sense of relative deprivation and this emotional state increases their motivation to migrate. In addition to all these findings, the importance of micro-level factors for individuals in the decision to migrate has been revealed. It has been concluded that individuals' expectations for the future are an important component of their motivation to migrate.