Transcultural dwelling: An exploration of Finnish and Japanese influences in Alvar Aalto's design of Villa Mairea
Kültürler arası konut: Alvar Aalto'nun Villa Mairea tasarımında Finlandiya ve Japon etkilerinin keşfi
  1. Tez No: 830650
  2. Yazar: CEYLİN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GIORGIO GASCO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, ünlü mimar Alvar Aalto'nun başyapıtlarından biri olan Villa Mairea'nın tasarım sürecinde Fin ve Japon konut kültürlerinin ne ölçüde etkili olduğunu derinlemesine inceliyor. Çalışmanın odak noktası, Aalto'nun, iki ayrı konut kültürünü nasıl tek bir mimari dilde bir araya getirdiği konusunda anlayış kazanması etrafında şekilleniyor. Bu araştırma, Villa Mairea'daki mimari öğelerin kapsamlı analizi, çeşitli röportajlar, anılar ve Aalto'nun kişisel kütüphanesinin incelenmesi yoluyla Fin ve Japon kültürlerinin karmaşık etkile şimini gözler önüne seriyor. Elde edilen sonuçlar, Aalto'nun Fin ve Japon konut kültürlerinin etkileyici bir birleşimini başarılı şekilde gerçekleştirdiği, bu süreçte de malzemenin duygusal yönünü ¨one çıkaran zengin bir mimari dil oluşturduğu ve bu dilin sonraki dönemlerde Fin mimarisiyle özdeşleştiğini ortaya koyuyor. Villa Mairea'da bulunan tasarım ilkeleri, yerel kültürel öğelerin evrensel modernist ilkelerle nasıl dengelendiğini göstererek, Bölgeselcilik ve Eleştirel Bölgeselcilik felsefelerini ön plana çıkarıyor. Bu araştırmanın sonucunda elde edilen bilgiler, mimarlık teorisi ve uygulamasına önemli katkılar sağlıyor ve mimarların bağlamı dikkate alarak ve kültürlerarası anlayışı ile mimarlık yaratma potansiyelini vurguluyor. Bu çalışma aynı zamanda kültürlerarası etkilerin diğer mimari eserlerdeki rollerinin anlaşılmasına ve farklı mimarların kültürel bütünleşme konusundaki yaklaşımlarının karşılaştırılmasına zemin hazırlıyor.
Özet (Çeviri)
This research examines the influence of Finnish and Japanese dwelling cultures in the design of Villa Mairea, a pivotal work of the architect Alvar Aalto. The problem statement revolves around the need to understand how Aalto integrated two distinct dwelling cultures into a single architectural expression, diverging from the dominant rationalism of his era. The research employs qualitative analysis of architectural elements in Villa Mairea, interviews, memoirs, and examination of Aalto's personal library, revealing an intricate interplay of Finnish and Japanese influences. Results indicate that Aalto achieved a profound synthesis of Finnish and Japanese dwelling cultures, resulting in an architectural language rich in material sensuality, subsequently becoming synonymous with Nordic architecture. The design principles inherent in Villa Mairea demonstrate the philosophies of Regionalism and Critical Regionalism, balancing local cultural elements with universal modernist principles. The conclusion drawn from the research provides substantial implications for architectural theory and practice, suggesting the potential for architects to create contextually grounded and transcultural-informed architecture. The study also opens avenues for further research in the field of sensory architecture, the role of transcultural influences in other architectural works, and comparative studies on different architects' approaches to cultural integration.