Gama ışınlarına tutulmuş bazı karboksilik asit ve fenol türevlerinin elektron spin rezonans spektroskopisi ile incelenmesi
An ESR investigation on some gamma irradiated carboxylic acid and phenol darivatives
- Tez No: 21952
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
GAMA IŞINLARINA TUTULMUŞ BAZI KARBOKSİLİK ASİT VE FENOL TÜREVLERİNİN ELEKTRON SPİN REZONANS SPEKTROSKOPİSÎ İLE İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Şemsettin OSMANOĞLU GAZ t ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN - 1992 ÖZ.Gama ışınlarına tutulan etilendiamintetraasetik asit (CRH, fiN2Ofi), dietilentriaminpentaasetik asit (C,. H23N3°10^' 3-hidroksikinuklidin karbon asit -(3) (C"H. NG^.pj^O tek kristal ve tozları -160°C ile +160°C sıcak lık aralığında incelenmiştir. Spektrumlarm sıcaklıktan bağımsız olduğu bulunmuştur. Gama ışınlarının oluşturduğu paramanyetik merkezlerin CH3CÖOH, CH2CH2N (CH2COOH) 2 ve (CH2) 2N(CH2) 3CCOHCOOH radikalleri olduğu görülmüş ve özel likleri incelenmiştir. Bunun dışında, gama ışınlarıyla ı- şmlanmış 2, 6-di-tersiyer-butil-4-metilfenol (C, oH-^O), 2- tersiyer-butil-4-metilfenol(C11H1gO) ve 2 -amino -4 -me til - fenol (C7HgNO) tek kristalleri aynı yöntemle incelenmiştir. Spektrumlarm incelenmesi sonucunda, ci3H23^' CllH15° ve C7HgNÖ radikallerinin oluştuğu belirlenmiştir, g faktörle ri ve aşırı inceyapı etkileşme değerleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. II
Özet (Çeviri)
AN ESR INVESTIGATION ON SOME GAMMA IRRADIATED CARBOXYLIC ACID AND PHENOL DARI VATI VES (Ph. D. Thesis) Şemsettin OSMANOĞLU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE - 1992 ABSTRACT The electron spin resonance spectra of gamma irra diated ethylenediaminetetraacetic acid (CfiH N20“), di- ethylenetriaminepentaacetic acid (C..H”3N.,0, -) and 3- hydroxychinuclidine carbon acid -(3) (CqH.. _N03< rH"0), sing le crystals and powders have been investigated between 160°C and -160°C. The spectra ware found to be temperature independent. The radiation damage certers ware attributed to CÎ^CÖOH, CH2CH2N(CH2C00H)2 and (CH2) 2N(CH2) 3CC0HC00H radicals to above order and their properties were invesi- gated. In addition to that, C^H^O, C11H23° and C^HgNO radicals produced by gamma irradiation in the single crys tals of 2,6-di-tertbutyl-4-methylphenol (C13H24°) ' 2~tert- butyl-4-methylphenol (C..,H160) and 2-amino-4-methylphenol (C_HQNO). Hyperfine coupling contants and spectroscopic splitting factors of these radicals were investigated in detail. Ill