Finite automata for variable assignment languages and their algorithmic inference
Değişken atama dillerine özgü sonlu durum devingenleri ve bunların algoritmik çıkarsanması
  1. Tez No: 830661
  2. Yazar: ATAKAN GARİPLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİT SEYFULLAH OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sonlu durum devingenlerinin bir alt sınıfı olan değişken atama dillerine özgü sonlu durum devingenleri tanımlanmıştır. Bu devingenlerin özellikleri incelenmiştir. Koşul temelli sistemlerin değişken atama dillerine özgü sonlu durum devingeni temelli modellerini çıkarsayan bir aktif devingen öğrenme algoritması geliştirilmiştir. Önerilen temsil metodu ve algoritmanın avantajları ve kısıtları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
inite automata for variable assignment languages (FA-VA), a subclass of deterministic finite automata, are defined. Properties of FA-VAs are analyzed. An active learning algorithm that infers FA-VA-based models of interactive constraint-based systems is devised. Advantages and limitations of the proposed representation method and the algorithm are discussed.