Yüksek hücum açılarında aerodinamik ve girdap kestirimi
Aerodynamics and vortex estimation at high angles of attack
  1. Tez No: 830660
  2. Yazar: MURAT AYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR HİKMET KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Uçakların operasyonları, karmaşık bir üç boyutlu ortamda gerçekleştirilir ve aerodinamik prensiplerin doğru uygulanması, performans, güvenlik ve verimlilik açısından büyük önem taşır. Uçaklar uçuşlarını gerçekleştirirken farklı manevralar yapmak zorundadır. Uçaklar hareket eksenlerine bağlı olarak manevra kabiliyetlerine sahiptir. Uçuş fazına ve istikamet hedefine göre aynı anda bir veya birden fazla manevra gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yüksek hücum açılarındaki akışlar kaotik aerodinamik olayların en çok meydana geldiği durumdur. Bu çalışmada bir kanat profilinin farklı hücum açılarında ve farklı hızlardaki aerodinamik özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla öncelikle deneysel bir düzenek tasarlanmış daha sonra hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizleri ile farklı senaryolardaki akışlar için basınç dağılımları, hız dağılımları, girdap profilleri ve türbülans enerjilerinin dağılımları incelenmiştir. Bu sonuçlar incelendiğinde, girdap oluşumlarının ve türbülans enerjilerinin yoğunluğunda hücum açısı değişiminin hız değişiminden çok daha fazla etkili olduğu görülmüştür. Literatürde yüksek hücum açısının otuz derece üstü olarak kabul edilmesine rağmen yirmi derece sonrasında da önemli değişimlerin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aircraft operations are carried out in a complex three-dimensional environment and the correct application of aerodynamic principles is crucial for performance, safety and efficiency. Aircraft have to perform different maneuvers to perform their flights. Aircraft have maneuvering capabilities depending on their axis of motion. Depending on the flight phase and heading target, one or more maneuvers must be performed simultaneously. Chaotic aerodynamic phenomena occur most frequently at high angles of attack. In this study, the aerodynamic properties of an airfoil at different angles of attack and different speeds are investigated. For this purpose, an experimental setup was first designed and then computational fluid dynamics analyses were used to investigate the pressure distributions, velocity distributions, vortex profiles and turbulence energy distributions for different scenarios When these results are examined, it is seen that the angle of attack change is much more effective than the velocity change in the intensity of vortex formation and turbulence energies. Although the high angle of attack is considered to be above thirty degrees in the literature, it has been observed that there are significant changes after twenty degrees.