1917-1922 amerikan belgelerinde Irak
العراق في الوثائق الامريكية 1917 -1922
- Tez No: 830673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NABİL NAJEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Arapça
- Üniversite: Arab Academy for Science, Technology & Maritime Transport
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Amerikan Belgelerinde Irak Özeti (1917-1922) İngilizlerin Irak'ı işgal ettiği yıllar (1917-1922), ekonomik, sosyal, siyasi ve dini alanlarda önemli gelişmelere ve hatta köklü değişimlere sahne oldu. Aynı zamanda, bu gelişmeler, bölgedeki diğer ülkelere batı genişlemesi yaşayan bu bölgenin özel koşullarıyla ilişkilendirildi. Bu kısa dönemde Irak devleti, işgalci ülkelerin askeri güçlerinin oluşturduğu yeni bir devlet şeklini alırken, Musul, Bağdat ve Basra vilayetlerinden oluşan üç Osmanlı vilayeti meydana geldi. Bu tez giriş, giriş, dört bölüm, sonuç ve bibliyografya şeklindedir. Ve bu süreçte, Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak'a karşı dış politikası, İngiltere ile ABD arasındaki Irak rekabeti ve ulusal rekabet. Irak hakkında Bölüm IV'te tartışıldı. Tezin sonunda, tezde ulaşılan en önemli sonuçlar yazılarak tez tamamlanır.
Özet (Çeviri)
Iraq in American Documents (1917-1922) Ottoman and American personalities played a role in shaping the history of iraq province in the nineteenth century. In this paper and through these documents, an explanation of the social, cultural, oil, and religion which the Americans dealt with in the province of iraq. This research comprises several sections, like, the nature of the American Protestant personality and why entered the Islamic countries, and the historical stages of that entry to the Ottoman Caliphate, and a study of the American Protestant personality and the justifications for that entry into iraq regions. And the goals, motives made by American Protestant missionaries. The monopoly of oil reserves and this industry, which began in the late nineteenth and beginning of the twentieth century, and the nature of American dealings and the emergence of the principle of the oil monopoly. And there are discussions on the issues of joint ownership of oil resources by American oil companies, contrary to the Ottoman concept. I try on these papers to collect small pieces of unique features related to territory by using the“historical sequential documentary method”as a basis for writing this topic. And by viewing the documents of the United States government which were preserved in the American National Archives .