Assessment of immune potency of SARS-CoV-2 VLP vaccine in mice, enhanced through different adjuvants and liposome complexation
Farkli adjuvantlar ve li̇pozom kompleksasyonuyla geliştirilmiş SARS-CoV-2 VLP aşinin farelerdeki̇ bağişiklik gücünün değerlendi̇ri̇lmesi̇
- Tez No: 830703
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Biyoteknoloji, Science and Technology, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
SARS-CoV-2, Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkarak milyonlarca insanı hızla enfekte etti. Mart 2020'de COVID-19 pandemisi olarak ilan edildi ve dünya çapında birçok bilim insanını virüse karşı aşı geliştirmeye yöneltti. Geliştirilen ve geliştirilmekte olan aşıların çoğu spike proteini veya spike proteinin belirli bir bölgesini hedeflemektedir. Laboratuvarımız, virüsün dört yapısal proteinini de; spike, nucleocapsid, membrane and envelope dahil eden bir virüs benzeri parçacık (VLP) aşı stratejisi kullanmıştır. Bu çalışmada, Delta varyantı spike'ı eksprese eden VLP'leri üç adjuvanın; CpG ODN, poly(I:C) ve 2'3'-cGAMP, farklı kombinasyonları ile birlikte kapsüllemek için sterik olarak stabilize edilmiş katyonik lipozomlar (SSCL) hazırlandı. Lipozomları boyut ve konsantrasyon açısından karakterize etmek için ayarlanabilir dirençli darbe algılama yöntemi kullanıldı. Aşı formülasyonları ile in vivo deney, C57BL/6 fareleri üzerinde gerçekleştirildi. Primer ve iki rapel enjeksiyon sırasıyla 0. Gün, 15. Gün ve 73. Günde gerçekleştirildi. Hayvanlardan düzenli aralıklarla (14. Gün, 28. Gün, 42. Gün, 72. Gün ve 90. Gün) kan alındı. Rekombinant Spike ve reseptör bağlama alanına (RBD) karşı toplam IgG, IgG1 ve IgG2c ELISA'ları, aşı formülasyonlarının farelerin hümoral bağışıklık tepkileri üzerindeki etkisini değerlendirmek için yapıldı. IgG titreleri 42. güne kadar arttı, 72. günde aynı kaldı veya hafif azaldı ve 90. günde önemli ölçüde arttı. IgG2c/IgG1 oranları, Thl immün yanıtı ile korele olduğundan, hücresel immün yanıtları tahmin etmek için kullanıldı. Yalnızca VLP kapsüllü grupla karşılaştırıldığında, adjuvanlı gruplar ya Th1/Th2 dengeli ya da Th1 taraflı profil gösterdi. Bu çalışma, VLP aşı stratejimizin güçlü bağışıklık yanıtlarını uyarmadaki etkinliğinin altını çiziyor ve daha fazla araştırma ve geliştirme için yollar açıyor.
Özet (Çeviri)
SARS-CoV-2, emerging in December 2019 in Wuhan, China, led to a swift global pandemic declaration in March 2020, prompting widespread vaccine development. Most vaccines target specific regions, mainly the spike protein. In our lab, we have employed an innovative virus- like particle (VLP) vaccine approach encompassing all four structural proteins of the virus: spike, nucleocapsid, membrane, and envelope. Our study utilizes sterically stabilized cationic liposomes (SSCL) to encapsulate VLPs expressing the Delta variant spike protein, along with various adjuvants: CpG ODN, poly(I:C), and 2'3'-cGAMP. We characterized liposomes using tunable resistive pulse sensing for size and concentration. In C57BL/6 mice, we administered primary and two booster injections on Day 0, Day 15, and Day 73, respectively, collecting blood samples at intervals (Day 14, Day 28, Day 42, Day 72, and Day 90). To assess vaccine impact on mouse humoral immunity, we conducted ELISAs for total IgG, IgG1, and IgG2c antibodies against recombinant Spike and the receptor-binding domain (RBD). IgG titers increased until Day 42, remained stable or slightly decreased on Day 72, and significantly rose on Day 90. We calculated IgG2c/IgG1 ratios, reflecting Th1 immune responses, revealing enhanced cellular immunity potential in groups with adjuvants compared to the VLP-only group. This study underscores the effectiveness of our VLP vaccine strategy in stimulating robust immune responses and opens avenues for further research and development.