Development and implementation of a local algebraic transition model in k-w-SST formulation k-w-SST modeli için yerel cebirsel türbülansa geçiş modeli geliştirilmesi ve uygulanması
- Tez No: 830704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR UĞRAŞ BARAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, yerel değişkenleri kullanan korelasyon tabanlı yeni bir cebirsel türbülansa geçiş modeli sunulmaktadır. Model, kesiklilik için fazladan bir taşınım denklemi çözmek yerine, kullanılan türbülans modelinin üretim terimini kontrol eden bir kesiklilik fonksiyonundan faydalanmaktadır. Böylece model, bir veya iki denklemli modellere göre çok daha az hesaplama gücü kullanarak problemleri çözmeyi başarmaktadır. Modelin kesiklilik fonksiyonu, SA-BCM türbülansa geçiş modelindeki fonksiyonun oldukça geliştirilip değiştirilmiş bir hâlidir ve SA-BCM modelindeki eksiklikleri ortadan kaldırmak için k-ω-SST türbülans modeli ile birleştirilmiştir. Mevcut model, kurum içi geliştirilen bir HAD çözücüsüne eklenip standart düz levha deneyleri kullanılarak kalibre edilmiştir. Akım ayrışması ihtiva eden geçiş problemleri içi ek bir parametre de 2 boyutlu kanat deney sonuçları kullanılarak kalibre edilmiştir. Geliştirilen model diğer düz levha ve kanat deneyleri ile doğrulanmıştır. Yeni model ile alınan benzetimler sonucu deneylerle uyumlu sonuçlar elde edilmiştir. Böylece yeni modelin daha karmaşık türbülans geçiş modelleri ile benzer sonuçlar verdiği gösterilmiştir. Buna göre, mevcut model, diğer türbülansa geçiş modellerindekine kıyasla ihtiyaç duyulan sabit ve fonksiyonların sayısını azaltarak, türbülansa geçiş etkilerini HAD benzetimlerine dahil etmek için alternatif bir yol sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study proposes a new correlation-based algebraic transition model using local variables. Instead of solving an additional transport equation for intermittency, the model employs an intermittency function that controls the source terms of the turbulence model used. Thus, the new model solves transition problems using much less computational power compared to one- or two-equation transition models. The intermittency function of the present model is a more sophisticated modified version of that in the SA-BCM transition model, and it is coupled with the k-ω-SST turbulence model to eliminate the shortcomings in the SA-BCM model. The present model is implemented in an in-house CFD solver and calibrated against a series of standard flat plate experiments. An additional airfoil test case is used to calibrate the parameter that provides separation correction. The model is tested with remaining flat plate and airfoil test cases. The validation results show a good agreement with the experiments. It is shown that the new model provides comparable success with more complicated transition models. Therefore, the present model provides an alternative means to include boundary layer transition effects in CFD simulations by reducing the number of constants and functions needed compared to that in other transition models.