Farelerde diasetilin sitokin salınım profillerinin incelenerek solunum sensitizasyon potansiyelinin araştırılması
Investigation of respiratory sensitization potency of BY determining cytokine release profiles in murine airicular LYMPH node
  1. Tez No: 399173
  2. Yazar: AYLİN ELKAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ESAT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İşyeri ortamında sensitizan kimyasallara maruziyet solunum yoluyla ilgili çok ciddi mesleki hastalıklara yol açmaktadır. Son yıllarda gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılan Diasetil maddesinin bronşiyolitis obliterans ve astım gibi hastalıklarla ilişkili olduğu ve bu nedenle üretim yerinde çalışan işçi sağlığı için tehlike oluşturduğu düşünülmektedir. Tez çalışmamızda bu tehlikenin boyutunu değerlendirmek üzere Diasetil'in sensitizan karakteristiğini ortaya koymayı amaçladık. Negatif, pozitif ve çözücü kontrol gruplarıyla birlikte Diasetil'in sensitizasyon potansiyelinin belirlenmesi için hayvan refahının gözetildiği ve radyoaktif olmayan ex vivo Lokal Lenf Düğümü Testi (LLNA):BrdU-ELISA yöntemi kısa süreli ve kronik maruziyet protokolleri ile yürütülmüştür. İmmün reaksiyonlarda sitokinlerin ve antikorların başlıca rolünün olmasından ve bu zamana kadar Diasetil'in tüm sitokin profili aydınlatılmadığından, sitokin profilleme ve fare IgE testi çalışmaya dahil edilmiştir. Deneylerimiz sonucunda Diasetil'in %10 (ağırlık/hacim) konsantrasyonda çözücü kontrole kıyasla lenfosit poliferasyonunu anlamlı şekilde indüklemediği, aynı konsantrasyonda her iki maruziyet süresinde de anlamlı IgE antikoru artışına neden olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmanın Diasetil'in işçi sağlığına yönelik taşıdığı riskin değerlendirilmesine ve sağlık otoritelerince gerekli düzenlemelerin yapılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Exposure to chemical sensitizers in workplace settings leads to significant occupational diseases related to respiratory tract. In recent years diacetyl, which is used as a food additive, is considered to be associated with various diseases such as bronchiolitis obliterans and asthma and therefore diacetyl is thought to be as an important hazard for worker's health. With this thesis study we aimed to characterize the sensitization potency of diacetyl for the purpose of its hazard evaluation. For determining the sensitization potency of diacetyl with negative, pozitive and vehicle control groups, animal welfare caring and non-radioactive ex vivo Local Lymph Node Assay (LLNA):BrdU-ELISA method with short term and chronic exposure protocols was performed. Due to significant role of cytokines and antibodies in immune reactions and with limited knowledge about the whole cytokine profile of diacetyl up to now, cytokine profiling and Mouse IgE test were incorporated into research. As a consequence of our experiments, lymphocyte proliferation induced with a concentration of 10% (w/v) of diacetyl was not found as statistically significant in comparison with vehicle control. The same concentration of the test material induced statistically significant IgE antibody levels in comparison with vehicle control group in both exposure protocols. In conclusion this research supports the studies in the field of risk assessment of diacetyl for occupational safety and contibutes to health authorities to adopt new regulations