Erişkin multipl miyelom hastalarında hematopoetik kök hücre nakli öncesi ve sonrası lenfositlerde TREC ve KREC ölçümü ile immun sistemin yeniden yapılanmasının değerlendirilmesi
Assessment of immune system reconstitution with TREC and KREC measurements in hematopoietic stem cell transplantation in adult multiple myeloma patients
  1. Tez No: 847617
  2. Yazar: SAKHAVAT HUSEYNOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞRUL ELVERDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Otolog kök hücre naklinde TREC, KREC kopya sayısı ve akım sitometri ile lenfosit ve monosit alt grup analizi yoluyla, immün toparlanma hakkında bilgilenmek ve bunların, hasta, hastalık ve nakil parametreleri ile ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kasım 2022 ve Mayıs 2023 tarihleri arasında OHKHN olan 18 hasta ve 20 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Veriler, hasta dosyalarından ve elektronik hastane arşiv sisteminden elde edilmiştir. 0. ve 100. Günde, çevresel kan örneğinden akım sitometri ile immunfenotipleme ve PCR ile TREC/KREC analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to gather information about immune reconstitution through TREC, KREC copy numbers, and lymphocyte and monocyte subset analysis via flow cytometry before and after autologous stem cell transplantation (ASCT). Additionally, the study aims to evaluate the relationships of these measurements with patient, disease, and transplant parameters. Materials and Methods: A total of 18 patients with adult multiple myeloma undergoing ASCT and 20 healthy control subjects between November 2022 and May 2023 were included in the study. Data were obtained from patient records and the electronic hospital archive system. Immunophenotyping with flow cytometry and TREC/KREC analysis through PCR were performed on peripheral blood samples at days 0 and 100.