Deneysel karbon monoksit zehirlenmesinde trimetazidinin iskemik doku hasarını iyileştirici etkisi
The healing effect of trimetazidine on ischemic tissue damage in experimental carbonmonoxide poisoning
- Tez No: 830717
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜR TATLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN PASLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Deneysel karbon monoksit zehirlenmesinde trimetazidinin iskemik doku hasarını iyileştirici etkisi Amaç: Bu çalışma, güçlü antioksidan ve sitoprotektif özelliği bilinen trimetazidinin'in (TMZ), deneysel karbon monoksit (CO) zehirlenmesi ile ratların karaciğer, beyin ve kalp gibi hayati organlarında meydana gelen iskemik hasarı azaltabileceği hipotezi ile planlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada, 36 adet olgun dişi Spraque Dawley rat kullanıldı. Çalışma gününe kadar ratlar 22 ºC oda sıcaklığında, su ve standart rat yemi verilerek standart kafeslerde tutuldu. Deney prosedüründe, fanusa yerleştirilen ratlara CO ve hava verildi. Ratlar 6 gruba ayrıldı. Grup 1 (Sham), grup 2 (TMZ + oda havası), grup 3 ( CO + 1mL SF), grup 4 (CO + TMZ 5mg/kg), grup 5 ( CO + TMZ 10 mg/kg), grup 6 (CO + TMZ 15mg/kg). Belirlenen protokol 2 gün boyunca 12 saat arayla intraperitoneal olarak uygulandı. Deney protokolünün başlangıcından 48 saat sonra ratlara anestezi uygulandıktan sonra karaciğer beyin ve kalp dokuları çıkarıldı ve histopatalojik değişiklikler incelendi. Bulgular: 15mg/kg TMZ doz uygulamasında myokard hücre infiltrasyonu ve vaskuler konjesyonda istatistiksel olarak anlamlı bir iyileştirici etki görülmüştür (p=0,035).
Özet (Çeviri)
The healing effect of trimetazidine on ischemic tissue damage in experimental carbonmonoxide poisoning Objective: This study was planned with the hypothesis that trimetazidine (TMZ), which is known to have strong antioxidant and cytoprotective properties, could reduce the ischemic damage in vital organs such as liver, brain and heart of rats due to experimental carbon monoxide (CO) poisoning. Method: In this study, 36 mature female Spraque Dawley rats were used. Until the day of the study, the rats were kept in standard cages at 22 ºC room temperature, given water and standard rat food. In the experimental procedure, CO and air were given to the rats placed in the bell jar. Rats were divided into 6 groups. Group 1 (Sham), group 2 (TMZ + room air), group 3 (CO + 1mL SF), group 4 (CO + TMZ 5mg/kg), group 5 (CO + TMZ 10 mg/kg), group 6 ( CO + TMZ 15mg/kg). The determined protocol was applied intraperitoneally every 12 hours for 2 days. After the rats were anesthetized 48 hours after the beginning of the experimental protocol, liver, brain and heart tissues were removed and histopathological changes were examined. Results: A statistically significant improvement in myocardial cell infiltration and vascular congestion was observed at 15mg/kg TMZ dose application (p=0.035).