Deneysel karbon monoksit zehirlenmesinde hiperbarik oksijen tedavisinin serum malondialdehid düzeylerine olan etkileri
Effect of hyperboric oxygen treatment on the serum malondialdehyde levels in the experimental carbon monoxide poisoning
  1. Tez No: 156742
  2. Yazar: TAŞKIN TUNA ÖZKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. MURAD ÖZSOY, PROF.DR. MERİH GÖKBEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET DENEYSEL CO ZEHİRLENMESİNDE HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİSİNİN SERUM MALONDİALDEHİD DÜZEYLERİNE OLAN ETKİLERİ Akut karbon monoksit zehirlenmelerinde beyinde hipoksiye bağlı serbest oksijen radikallerinin arttığı ve bununda lipid peroksidasyonu son ürünü malondialdehid'in (MDA) oluşumuna yol açtığı bilinmektedir. Çalışmamızda, deneysel akut karbon monoksit (CO) zehirlenmesinde serum MDA düzeyindeki değişiklikleri ve farklı oksijen tedavi protokollerinin bu değişiklikler üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Bu deneysel çalışmada 60 adet, 33-36 haftalık ve 320-380 gr ağırlığında, Sprague-Dawley cinsi sağlıklı erişkin erkek sıçan kullandık. Rastgele altı gruba ayırdığımız sıçanlar, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Deniz Sualtı Hekimliği'ndeki deneysel araştırma laboratuvarında, tamamen kapalı ortamda, G-l/G-II/G-IIl'e 1 saat, G-IV/G-V ve G-VI'ya 2 saat'lik 2000 ppm konsantrasyonunda CO zehirlenme protokolünü uyguladık. Bütün deneklere zehirlenmelerini takiben, G-l ve G-IV e sırasıyla 1-1,5 saatlik %100 normobarik oksijen (NBO2), G-ll ve G-V'e sırasıyla 1-1.5 saatlik %100 2 ATA (atmosfer absolute) hiperbarik oksijen (HBO2) ve G-III ve G-VI'ya %100 3 ATA HB02 tedavi protokollerini uyguladık. Bütün deneklerin karboksihemoglobin (COHb) ve MDA ölçümleri için, zehirlenme öncesi (C1-M1), CO ile zehirlenme protokollerinden sonra (C2-M2), oksijen tedavi protokolleri sonrası (C3-M3) ve zehirlenmeyi takip eden 24. saatelerde (C4-M4), kuyruk venlerinden birer buçuk mi kan örnekleri alındı. Deneklerden alınan kan örneklerinde, MDA ve COHb ölçümleri, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Klinik Biyokimya Laboratuvarı'nda yapıldı. 70Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 10.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECT OF HYPERBARIC OXYGEN TREATMENT ON THE SERUM MALONDİALDEHYDE LEVELS IN THE EXPERIMENTAL CO POISONING It is a known concept that acute carbon monoxide (CO) poisoning causes increase in formations of oxygen free radicals and malondialdehide (MDA), the end product of lipid peroxidation. In our study, we intended to research the changes in serum MDA levels in experimental acute CO poisoning and the effect of different oxygen treatment protocols onto these changes. In the study, 60 adult, healthy, male, 33-36 weeks Sprague Dawley rats weighing 320-380 g were used. The study was realized in the laboratory of the department of Undersea Medicine in GATA Haydarpaşa Training Hospital, and the rats were separated randomly into 6 groups. In a closed area, as the CO poisoning protocol, CO in 2000 ppm concentration was applied for one hour to Groups 1,11 and III, for two hours to Group IV, V,VI. After the poisoning procedure, 100 % NBO2 for 1-1,5 hours was applied to Group I and IV, 2 ATA 100 % HB02 for 1-1,5 hours to Group II and IV and 3 ATA 100 % HBO2 for 1-1,5 hours to Group III and VI respectively. For the measurements of COHb and MDA levels, 1.5 ml blood samples were taken from the tail veins of the rats, in pre-poisoning (C1-M1), post-poisoning (C2-M2) periods, after oxygen treatment (C3-M3) and after 24 hours (C4-M4). Biochemisty laboratory of GATA Haydarpaşa Training Hospital made the measurements. 72The results of the study was evaluated statistically by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 10.0 program.