Geleneksel uygur tıbbında kullanılan zufa cevheri'nin alerjik astım modeli oluşturulmuş farelerde etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of zufa jewheri used in traditional uyghur medicine on allergic asthma model in mice
- Tez No: 830716
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAĞFİRET ABDULVELİ BOZLAR, PROF. DR. SEYFULLAH OKTAY ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Astım, birçok hücre ve hücresel elemanın rol oynadığı solunum yolunun kronik inflamatuvar bir hastalığıdır. Çalışmamızın amacı ovalbümin ile alerjik astım hastalık modeli oluşturulan farelerde Geleneksel Uygur Tıbbında kullanılan Zufa Cevheri içeriğinde bulunan bitkilerin toz karışımının ve Zufa Cevheri sulu ekstresinin etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma öncesinde Zufa Cevheri içeriğinde bulunan bitkilerin toz karışımının ve Zufa cevheri sulu ekstresi GC-MS analizileri yapıldı. Ovalbümin ile duyarlılaştırılan ve provoke edilen BALB-c farelere ZUFA-25, 125 ZUFA-125, ZUFA-250 ve ZUFA-SE gavaj yolu ile verildi. Penh değerleri, serum ve BAL sıvısında IL-4 ve IL-5, serum IgE düzeyleri ölçüldü. BAL sıvısında inflamatuvar hücre sayımı yapıldı ve akciğer dokusu histopatolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Asthma is a chronic inflammatory disease of the respiratory tract involving various cells and cellular elements, such as mast cells, eosinophils, T lymphocytes, macrophages, neutrophils, and epithelial cells. The aim of our study was to investigate the effects of the herbal mixture and aqueous extract of Zufa Jewheri, used in Traditional Uyghur Medicine, in mice with an ovalbumin-induced allergic asthma model. Materials and Methods: Prior to the study, the herbal mixture's powder and Zufa Jewheri aqueous extract underwent GC-MS analysis. Ovalbumin-sensitized and provoked BALB/c mice were orally administered different doses of Zufa Jewheri, including ZUFA-25, ZUFA-125, ZUFA-250, and ZUFA-SE. Penh values were measured in vivo under methacholine provocation using whole-body plethysmography. IL-4 and IL-5 levels were quantified in serum and bronchoalveolar lavage fluid (BALF), and serum IgE levels were determined. Inflammatory cell counts were performed in BALF, and lung tissue was examined histopathologically.