Cost comparison for three different floors in tall buildings
Üç farklı maliyet karşılaştırması yüksek binalardaki zeminler
  1. Tez No: 830723
  2. Yazar: AMIR ABDULMALIK NHAIR MAHOOD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Araştırmanın amacı üç farklı zemin sistemi tipini (Konvansiyonel, Geleneksel) karşılaştırmaktır. Düz, Waffle) yüksek binalar için ekonomik açıdan. Bu çalışmanın amacı doğrultusunda, Tipik 25 katlı betonarme bina yapısının farklı açıklık uzunluklarına sahip üç modeli kullanıldı. Bu modellerin tümü yerçekiminin etkisi altında kontrol edilmiş ve analiz edilmiştir. yükler ve yanal yükler. Üç farklı model karşılaştırıldı. Karşılaştırmaya göre Farklı zemin sistemlerine sahip her model için malzeme maliyetlerinin orta açıklıklı yüksek binalarda geleneksel döşeme sistemleri daha uygun maliyetlidir uzunlukları, waffle zeminler daha uzun açıklıklı binalar için daha ekonomiktir ve düz zeminler daha uygundur. her iki durumda da en pahalısı.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to compare three different types of floor systems (Conventional, Flat, Waffle) from an economic perspective for tall buildings. For the purpose of this study, three models of a typical 25-story RC building structure with different spans length will be utilized. These models have all been checked and analysed under the influence of gravity loads and lateral loads. Three different models were compared. According to the comparison of materials costs for each model with different floor systems, it has been found that conventional floor systems are more cost-effective in tall buildings with intermediate span lengths, waffle floors are more economical for buildings with longer spans, and flat floor are the most expensive in both cases.