Structural behavior of reinforced concrete beams incorporating steel fibers and nano-glass powder
Güçlendirilmiş malzemelerin yapısal davranışıçelik içeren beton kirişler lifler ve nanocam tozu
  1. Tez No: 830722
  2. Yazar: ENAS FAEQ HAMADI HAMADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yapısal beton performansı normal betondan farklı bir özelliğe sahiptir Yapı elemanlarının farklı seviyeleri ve bunların kapasiteye etkileri. Bu tarafından yapılır Davranışı şekillendirmede çelik liflerin ve nano cam parçacıklarının yapısal etkilerinin değerlendirilmesi Beton malzemenin kayma direncini etkiler. Bu tez, üzerindeki etkisini araştırıyor. değişen beton yüzdesi, su/çimento oranı, nano cam tozu içerik ve SFRC etkileri 331 kg ve 486 kg çimentoya dayanmaktadır. Sonuçlar şunu gösteriyor Nano cam tozunun arttırılması çimento kirişinin güvenilirlik özelliklerini azaltırken SFRC yüzdelerinin ışın güvenilirliğini arttırdığı gösterilmiştir. Bölünme sonuçları şöyleydi: nano cam tozuyla azaltıldı ve SFRC yükseltildikçe bükülme sonuçları iyileşti.
Özet (Çeviri)
Structural concrete performance has a different characteristic from those of regular concrete at the different levels of structural elements and their effects on capacity. This is done by evaluating the structural acts that steel fibers and nano glass particles in molding the behavior of concrete material and affect the shear resistance. This thesis investigates the impact on concrete of varying the concrete percentage, water-to-cement ratio, nano-glass powder content, and SFRC impacts based on 331 kg and 486 kg of cement. The results show that increasing the nano glass powder decreased the cement beam reliability properties while SFRC percentages were shown to increase beam reliability. The splitting results were reduced by the nano glass powder, and the flexural results improved as the SFRC was raised.