Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü'nde yapılan bazı sıklık bakımı çalışmalarının değerlendirilmesi
Evaluation of some release cutting studies in Çankırı Directorate of Forestry
  1. Tez No: 830735
  2. Yazar: ŞERİFE KÜRTÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED NURİ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma kapsamında, Çankırı Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Eldivan İşletme Şefliği ve Çankırı İşletme Şefliği sınırları içerisinde bulunan doğal ve yapay yolla gelmiş olan Karaçam meşcerelerinde uygulanmış olan sıklık bakımı müdahalelerinin, meşcerenin artım ve büyümeye etkisi araştırılmıştır. 2013-2020 yıllları arasında sıklık bakımı müdahalesi görmüş ve görmemiş alanların çap ve boy artımı üzerindeki değerler karşılaştırılmıştır. Bu gaye ile, belirlenen örnek meşcerelerden 20x20=400 m2 olacak şekilde örnek alanlar alınmıştır. Alınan örnek alanlardaki çap ve boy değerleri ölçülerek istatistiksel olarak analizleri yapılmıştır. Eldivan şefliğinden alınan 10 adet örnek alanda yapılan ölçümler ve istatistiksel analizler sonucunda sıklık bakımı yapılmış 1 ve sıklık bakımı yapılmamış 2, 5 ve 6, 7 ve 8, 9 ve 10 numaralı örnek alanlarda % 95 önem düzeyinde hem çap hemde boy bakımından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu alanlarda sıklık bakımı müdahalesi görmüş alanların lehine sonuçlara varılmıştır yani çap ve boy bakımından artımlar olmuştur. Ancak 3 ve 4 numaralı örnek alanda sadece çap bakımından anlamlı farklılık bulunurken boy bakımından bir farklılık bulunmamıştır. Çankırı şefliğinden alınan 10 adet örnek alanda yapılan ölçümler ve istatistiksel analizler sonucunda sıklık bakımı müdahalesi görmüş 11 ve müdahale görmemiş 12, 13 ve 14, 17 ve 18 numaralı örnek alanlarda % 95 önem düzeyinde hem çap hem de boy bakımından sıklık bakımı müdahalesi görmüş alanların lehine anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ancak, 19 ve 20 numaralı örnek alanda sadece çap bakımından anlamlı farklılık bulunurken boy bakımından bir farklılık bulunmamıştır. 15 ve 16 numaralı örnek alanlarda ise hem çap hem de boy bakımından % 95 önem düzeyinde herhangi bir farklılık tespit edilmemiştir. Çalışma kapsamında sıklık bakımı müdahalelerinin zamanında ve uygun şiddette yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the effect of the density maintenance interventions applied in the Larch stands, which came naturally and artificially, within the borders of Eldivan Operations Chiefdom and Çankırı Operations Chiefdom of Çankırı Forestry Management Directorate, on the increment and growth of the stand was investigated. Between the years 2013-2020, the values on the increase in diameter and height of the areas that received and did not receive frequency maintenance intervention were compared. For this purpose, sample areas of 20x20=400 m2 were taken from the determined sample stands. The diameter and height values in the sample areas were measured and statistically analyzed. As a result of the measurements and statistical analyzes made in 10 sample areas taken from the glove chiefdom, significant differences were found in terms of both diameter and height at the 95% significance level in sample areas 1 with frequency maintenance and 2, 5 and 6, 7 and 8, 9 and 10 without frequency maintenance. In these areas, results were obtained in favor of the areas that received density care intervention, that is, there were increases in diameter and height. However, while there was a significant difference only in terms of diameter in the sample area 3 and 4, no difference was found in terms of height. As a result of the measurements and statistical analyzes made in 10 sample areas taken from the Çankırı chiefdom, in the sample areas 12, 13, 14, 17 and 18 that received frequency care intervention, there was a significant difference in favor of the areas that received frequency care intervention in terms of both diameter and height at 95% significance level. differences have been identified. However, while there was only a significant difference in diameter in the sample area 19 and 20, there was no difference in height. In the sample areas numbered 15 and 16, no difference was detected at the 95% significance level in terms of both diameter and length. Within the scope of the study, it was concluded that frequency maintenance interventions should be done in a timely manner and with appropriate severity.