Seben Orman İşletme Müdürlüğü'nde yapılan rehabilitasyon çalışmalarının silvikültürel açıdan değerlendirilmesi
Silvicultural evaluation of rehabilitation studies in Seben Directorate of Forestry
- Tez No: 411534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED NURİ ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu çalışmada Seben Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Kavaklıdağ, Seben ve Taşlıyayla Orman İşletme Şeflikleri orman arazilerinde 2006-2012 yılları arasında yapılmış olan rehabilitasyon çalışmalarının silvikültürel açıdan değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu amaçla rehabilitasyon çalışması yapılmış bölmelerin her bir meşcere tipinden deneme alanları alınmıştır. Alınan deneme alanlarında hâkim fertlerin göğüs çapı ve yaşları ölçülmüş, metrekarede bulunan gençlik adedi tespit edilmiş, meşcerenin genel sağlık durumu ile fenotipik özellikleri hakkında gözlemlerde bulunulmuş, bölmelerde yapılan üretim miktarları ile silvikültürel uygulamalar hakkında bilgi verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre silvikültürel uygulamalarda görülen eksiklikler üzerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The silvicultural evaluation for rehabilitation works, which were held between the years 2006 and 2012, of Kavaklıdağ, Seben and Taşlıyayla Forest Sub-Districts the subdivision of Seben Directorate of Forestry has been carried out in this study. To that end, testing fields from each type of stands has been taken for the divisions where the rehabilitation works were done. In testing fields, individuals diameter at breast height and their ages were measured, the number of the seedling in a meter square was detected, general health status and phenotypic features of stand were observed, and information about output in divisions and silvicultural appliances were given. According to the results of research, some recommends were given their deficiency and reasons in silvicultural appliances.