Uzun,orta ve kısa zincirli yağ asitlerinin nesfatin-1, omentin, adropin, leptin ve ghrelin düzeyleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of long, medium and short chain fatty acids on nesfatin, omentin, adropin, leptin and ghrelin levels
  1. Tez No: 830763
  2. Yazar: SEDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN BEYAZÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Nesfatin-1, omentin, adropin, leptin ve ghrelin ile ilgili yapılmış çok sayıda çalışma mevcuttur fakat uzun, orta ve kısa zincirli yağ asitlerinin kandaki nesfatin-1, omentin, adropin, leptin ve ghrelin serum/doku konsantrasyonuna etkilerine dair veriler azdır. Bu çalışma Bütürik asit, kaprilik asit ve oleik asidin kombine kullanımının nesfatin-1, omentin, adropin, leptin ve ghrelin salgılanması üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada 49 adet erkek wistar cinsi sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele kontrol grubu, bütirik asit grubu, kaprilik asit grubu, oleik asit grubu, bütirik asit+kaprilik asit grubu, bütirik asit+oleik asit grubu ve kaprilik asit+oleik asit grubu olmak üzere 7 gruba ayrıldı. 21 gün süresince oral olarak yağ asidi uygulandı. Çalışma sonunda sıçanlardan alınan serum örneklerinden nesfatin-1, omentin, adropin, leptin ve ghrelin düzeyleri ELİSA yöntemi ile belirlendi. Gruplar nesfatin-1, omentin, adropin, leptin ve ghrelin seviyesi bakımından karşılaştırıldığında bütirik asit grubunun nesfatin-1, omentin, adropin, leptin ve ghrelin seviyesi değerlerinin diğer gruplardan daha yüksek olduğu görüldü. Gruplar daha ayrıntılı incelendiğinde Kontrol grubunun deney sonrası ortalama ağırlık değerlerinin deney öncesi ortalama ağırlık değerlerinden istatistiksel olarak daha yüksek olduğu belirlendi (p=0,0002). Diğer gruplarda ise istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).Sonuç olarak bütirik asit kullanımının serum protein düzeylerinde artışa yol açabileceği fakat kilo kaybında anlamlı bir etkisinin bulunmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are many studies on nesfatin-1, omentin, adropin, leptin and ghrelin. However data on the effects of long, medium and short chain fatty acids on serum/tissue concentrations of nesfatin-1, omentin, adropin, leptin and ghrelin in blood are scarce. This study aims to investigate the effects of combined use of butyric acid, caprylic acid and oleic acid on nesfatin-1, omentin, adropin, leptin and ghrelin secretion. Forty-nine male Wistar rats were used in the study. The rats were randomly divided into 7 subgroups as control group, butyric acid group, caprylic acid group, oleic acid group, butyric acid+caprylic acid group, butyric acid+oleic acid group, and caprylic acid+oleic acid group. Fatty acid was administered orally for 21 days. At the end of the study, nesfatin-1, omentin, adropin, leptin and ghrelin levels of serum samples taken from rats were determined by the ELISA method.When the groups were compared in terms of nesfatin-1, omentin, adropin, leptin and ghrelin levels, it was seen that the nesfatin-1, omentin, adropin, leptin and ghrelin levels of the butyric acid group were higher than the other groups. When the groups were examined in more detail, it was determined that the post-experiment average weight values of the control group were statistically higher than the pre-experiment average weight values. No statistically significant difference was found in the other groups. As a result, it was observed that the use of butyric acid may cause an increase in serum protein levels, but it did not have a significant effect on weight loss.