Kadınların meme kanserinin erken tanısı hakkında bilgi seviyelerinin ve farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of women's level of knowledge and awareness about early diagnosis of breast cancer
- Tez No: 830784
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Meme kanseri dünyada ve ülkemizde kadınlar da görülen kanser türlerinde ilk sırada yer alan bir hastalıktır. Meme kanseri genellikle yavaş seyreden erken tanı konulduğu takdirde tedavide başarılı sonuçlar alınarak, ölüm oranının azaltılabildiği bir kanser türüdür. Hastalığın ileri evrelerinde tanı konulması ise tedaviyi zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada kadınların meme kanseri tanı, tarama ve uygulama yöntemleri, meme kanseri belirtileri ve risk faktörleri hakkında bilgi ve farkındalık seviyelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu çalışmada, veriler ağız ve diş sağlığı merkezine gelen 18 yaş ve üzerindeki toplam 397 yetişkin kadınla yüz yüze görüşme yöntemi ile anket formu verilerek toplanmıştır. Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 42.7 olup %71.4'evli, %40.8 üniversite ve altı mezunudur.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a disease that ranks first among the cancer types seen in women in the world and in our country. Breast cancer is a type of cancer that usually progresses slowly and if diagnosed early, successful results can be obtained in treatment and mortality rate can be reduced. Diagnosis in advanced stages of the disease makes treatment difficult. In this study, it was aimed to evaluate the knowledge and awareness levels of women about breast cancer diagnosis, screening and application methods, breast cancer symptoms and risk factors. In this descriptive and mass-type study, data were collected from a total of 397 adult women aged 18 years and over who came to the oral and dental health centre by face-to-face interview method using a questionnaire form. The mean age of the women who participated in the study was 42.7 years, 71.4% were married and 40.8% were university graduates or below.