Sportif latin amerikan salon dansları ve ayak-ayak bileği postürüne etkisi
The effect of sportive latin american ballroom dance on foot and ankle posture
  1. Tez No: 830783
  2. Yazar: ONURCAN KAYIŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLBER KARAGÖZOĞLU COŞKUNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sportif Latin Amerikan Salon Dansı, her biri birbirinden farklı ritim ve duygulara sahip beş dans türünü içeren eşli bir spor dalıdır. Ayak kullanımı, basış teknikleri ve pozisyonlarının doğru kullanılması, başarılı bir dansçı için oldukça önemli olan faktörlerdir. Sportif Latin Amerikan Salon dansı sporcularında ayak basınç noktaları farklılık gösterebildiğinden, buna bağlı olarak ayak postüründe değişiklikler görülebilmektedir. Danstaki ayak pozisyonları ve erkeklerde 1,5 inç (3,81 cm.), kadınlarda ise 2,5 inç (6,35 cm.) olan dans ayakkabısı topuk yüksekliği ayak basıncının metatarslara doğru kaymasına yol açmaktadır. Bu çalışmanın iki amacı vardır. Birinci amacı dans sporunun, dans deneyimine (yıl) ve ayakkabı giyme süresine göre ayak sağlığını ve postürünü ne ölçüde etkilediğini belirlemektir. İkinci amacı ise dans sporu yapan ve benzer demografik özelliklerdeki dans etmeyen kişilerin ayak postürünü karşılaştırmaktır. Çalışmaya 26 profesyonel dansçı ve benzer demografik özelliklere sahip 26 dansçı olmayan kişi katıldı. İki grupta da dominant (D) ve non-dominant (ND) taraf ayak-ayak bileği postürü (Ayak Postür İndeksi (APİ) ve Naviküler Drop Test (NDT), Kalkaneotibial Açı (KTA) ve Halluks Valgus açısı (HV) (goniometre); ayak bileği dorsifleksiyon açısı (Weight Bearing Lunge Test (WBLT); ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Sportive Latin American Ballroom Dance is a partnered sport that includes five different dance styles with distinct rhythms and emotions. Correct foot usage, stepping techniques, and proper posture are crucial factors for a successful dancer. As the foot pressure points can vary among athletes of Sportive Latin American Ballroom Dance, changes in foot posture can also be observed. The dance shoe heel height, which is 1.5 inches (3.81 cm) for men and 2.5 inches (6.35 cm) for women, causes the foot pressure to shift towards the metatarsals. This study has two objectives. The first objective is to determine the extent to which dance sport affects foot health and posture based on dance experience (in years) and duration of shoe wearing. The second objective is to compare the foot posture of individuals who participate in dance sport with similar demographic characteristics to those who do not. The study included 26 professional dancers and 26 non-dancers with similar demographic characteristics. Posture measurements were taken for both groups, including foot-ankle posture (Foot Posture Index (FPI) and Navicular Drop Test (NDT)), Calcaneal Tibial Angle (CTA), and Hallux Valgus Angle (HVA) (measured with a goniometer). Additionally, weight-bearing lunge test (WBLT) was performed to measure ankle dorsiflexion angle.