Sağlık iletişiminde dijitalleşme: Kamu sağlığı iletişimi bağlamında SABİM
Digitalization in health communication: SABİM in the context of public health communications
- Tez No: 830790
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ EYÜBOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Teknolojik gelişmelerin hız kesmeden ilerlediği günümüzde, iletişim alanı da köklü bir dönüşüm geçirmiştir. Bu dönüşümün merkezinde dijitalleşme bulunmakta birlikte iletişim pratiklerini, araçlarını ve etkileşim biçimlerini temelden değiştirerek birçok sektörde olduğu gibi sağlık iletişimi alanını da etkilemiştir. Dijitalleşme sayesinde sağlık iletişimi, internet siteleri, mobil uygulamalar ve diğer dijital araçlar aracılığıyla daha geniş kitlelere ulaşma fırsatına sahiptir. Bu noktada kamu sağlığının yararını gözeten Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ve dijital bir adım olarak anılan SABİM (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi), halkın sağlığı ile ilgili 7/24 ulaşabilecekleri bir platform sunmaktadır. SABİM'in sağlık iletişimi kapsamında problem çözmedeki rolünün belirlenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. İki aşamadan oluşan araştırmanın birinci aşamasında İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 4 sağlık tesisini ilgilendiren 6926 adet SABİM başvurusu değerlendirmeye alınmış, ikinci aşamada ise Hasta Hakları Biriminde çalışan 20 kişiye derinlemesine görüşme soruları ile yüz yüze uygulanmıştır. Her ikisinde de içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada, dijital bir platform olarak SABİM tarafından bireylerin başvurularına zamanında geri bildirim yapıldığı, sorunların çoğunlukla çözümlendiği ancak sistem kullanıcıları olan Hasta Hakları Birim çalışanlarına göre ise bu durumun değişkenlik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where technological developments are advancing without slowing down, the field of communication has also undergone a radical transformation. Digitalization is at the center of this transformation, and it has fundamentally changed communication practices, tools and forms of interaction, affecting the field of health communication as well as many other sectors. Thanks to digitalization, health communication has the opportunity to reach wider audiences through websites, mobile applications and other digital tools. At this point, SABİM (Ministry of Health Communication Center), which was put into practice by the Ministry of Health, which considers the benefit of public health, and is referred to as a digital step, offers a platform that the public can access 24/7. In the first stage of the research consisting of two stages, 6926 SABIM applications concerning 4 health facilities affiliated to Istanbul Provincial Health Directorate were evaluated, and in the second stage, in-depth interview questions were applied face-to-face to 20 people working in the Patient Rights Unit. Content analysis method was used in both. In the study, it was concluded that SABİM, as a digital platform, provides timely feedback to the applications of individuals and that the problems are mostly resolved, but this situation varies according to the employees of the Patient Rights Unit, who are system users.