Dynamic analysis using the superposition of modes and horizontal earthquake spectra: Comparison with static analysis in the example of a 20-storey building
Modların ve yatay deprem spektrumlarının birleştirilmesi kullanılarak dinamik analiz: Statik analiz ile karşılaştırılması20 katlı bina örneğinde
  1. Tez No: 830853
  2. Yazar: BASHAR HAMMOODI KHALAF AL-JANABI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tezde deprem tepkisini analiz etmek için üç deprem analiz yöntemi uygulanmıştır. Tez, 20 katlı bir binada dinamik ve statik arasında bir karşılaştırma çalışması sunmaktadır. Statik yöntemi kullanırken doğruluk düzeyini değerlendirmek için analiz yöntemleri; Bağdat şehri için Irak kanununda belirtilen sistem ve yer hareketi parametreleri Bu çalışmada kullanılmıştır. Çalışmada Eşdeğer Yanal Kuvvet Analizi sonuçları karşılaştırıldı (ELFA) ve Zaman Geçmişi Analizi (THA) ile Yanıt Spektrum Analizi (RSA). Bu nedenle çalışmanın amacı ELFA sonuçlarını, uygulanan THA ile karşılaştırmaktır. Modların süperpozisyonu ve sahaya göre ölçeklendirilmiş yapay deprem ivmeleri kullanılarak 20 katlı örnek için ELFA sonuçlarını karşılaştırmak amacıyla tasarım spektrumu Çalışmada 20 katlı binalar için statik analizin doğrudan yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır. bina, çünkü yanlış yanıt sonuçları gösteriyor, burada daha düşük bir değer gösteriyor Dinamik analizden elde edilen elastik taban kesme kuvveti ile karşılaştırıldığında tasarım taban kesme kuvveti hatalı yer değiştirme sonuçlarına ek olarak. Son olarak, dinamik analiz daha sismik analizlere yol açmaktadır. İstenilen süneklik ve istenilen mukavemette kullanıldığında statik analize göre daha dayanıklı tasarım modifikasyon faktörleri.
Özet (Çeviri)
This thesis applied the three earthquake analysis methods for analysing the response for 20-storey building, the thesis provides a comparison study between dynamic and static analysis methods to evaluate the level of accuracy when using the static method, where system and ground motion parameters addressed in the Iraqi code for the city of Baghdad are used in this study. The study compared the results of Equivalent Lateral Force Analysis (ELFA) and Response Spectrum Analysis (RSA) with Time History Analysis (THA). Therefore, the aim of the study is to compare the results of ELFA with THA applied by using superposition of modes and artificially earthquake accelerations scaled to the site design spectrum in order to compare the results of ELFA for the example of 20-storey building, the study concluded that static analysis is not directly sufficient for 20-storey building, because it has been showing inaccurate response results, where it shows a lower design base shear if compared with elastic base shear obtained from dynamic analysis further to inaccurate displacements results. Finally, dynamic analysis leads to more seismic resistant design than static analysis if used with a desired ductility and desired strength modifications factors.