Finding all equitably non-dominated points of multiobjective integer programming problems
Çok amaçlı tam sayılı programlama problemlerinin tüm eşitlikçi baskın noktalarını bulma
- Tez No: 830852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Eşitlikçi çok amaçlı programlama (E-MOP) problemleri, çok amaçlı programlama problemlerinin özel bir türüdür. E-MOP problemlerinde karar vericinin eşitlik kaygısı vardır ve bu yüzden eşitlikçi rasyonel seçim modeline sahiptir. Bunun yanında bizim amacımız da verilen çok amaçlı tam sayılı programlama probleminin tüm eşitlikçi baskın noktalarını (EN) bulmaktır. E-MOP problemlerini çözmek için farklı yaklaşımlar mevcuttur. Bu çalışmada eşitlikçi toplam fonksiyonları kullanılarak iki farklı algoritma geliştirilmiştir. İlki eşitlikçi iki amaçlı tam sayılı programlama (E-BOIP) problemleri için, ikincisi ikiden fazla amacı olan eşitlikçi çok amaçlı tam sayılı programlama (E-MOIP) problemlerini ele almaktadır. İlk algoritmada, her aşamada zayıf eşitlikçi baskın nokta bulacak şekilde art arda Pascoletti Serafini (PS) skalarizasyon modelleri çözülür. İkinci algoritmada ise ilk olarak kümülatif sıralı ağırlıklı toplamı Özpeynirci ve Köksalan'ın [1] ExA algoritmasında kullanarak tüm uç destekli eşitlikçi baskın noktalar (ESN) bulunmaktadır. Tüm ESN'ler bulunduktan sonra, onları kullanarak EN bulundurabilecek bölgeler tanımlanmakta ve ayrık algoritma ile kalan tüm EN'ler bulunmaktadır. ESN'leri bulmak zaman aldığından bu algoritmanın sadece ayrık algoritma kullanan bir versiyonu da verilmiştir. Bu iki versiyon çok amaçlı atama ve sırt çantası problemlerinde karşılaştırılmıştır. Sadece ayrık algoritma kullanan versiyonu hızlı olsa da, algoritmanın orijinal versiyonunun ESN'lerin ağırlık uzayı analizi hakkında bilgi vermesi ayrı bir fayda sağlamaktadır. Ağırlık uzayı analizi de ayrıca verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Equitable multiobjective programming (E-MOP) problems are multiobjective programming problems of a special type. In E-MOP, the decision-maker has equity concerns and hence has an equitable rational preference model. In line with this, our aim is to find all equitably non-dominated points (EN) of the multiobjective integer problems. There are different approaches to solving E-MOP problems. We use equitable aggregation functions and develop two different algorithms; one for equitable biobjective integer programming (E-BOIP) problems and one for equitable multiobjective integer programming (E-MOIP) problems with more than two objectives. In the first algorithm, we solve Pascoletti Serafini (PS) scalarization models iteratively while ensuring getting a weakly equitably non-dominated point in each iteration. In the second algorithm, we use cumulative ordered weighted average in the ExA algorithm of Özpeynirci and Köksalan [1] to find all extreme supported equitably non-dominated points (ESN) first. After finding all ESNs, we use them to define the regions that could contain EN. Then we use split algorithm and find all the remaining ENs. We also provide a split only version of the algorithm since the process of finding all ESNs could be time consuming. We compare two versions in multiobjective assignment and knapsack problem instances. Although the split only version is quicker, the original version of the algorithm is useful since it gives information about the weight space decomposition of ESNs. The weight space decomposition discussion is also provided.