Krom (VI) indirgeme yapan arıtma tesislerinde nanotanecik yüklü aktif karbon kullanılarak krom (VI) giderim performansının arttırılması
Using nanoparticle loaded activated carbon in Cr (VI) reducing treatment plants increasing Cr (VI) removal performance
  1. Tez No: 830856
  2. Yazar: ŞAHİN KALYONCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Cr+6 giderimini kimyasal reaksiyonlar sonucu indirgeme yoluyla sağlayan atık su arıtma tesislerinde çıkış suyunu en son nanotanecik yüklü aktif karbon filtrelerinden geçirerek krom giderim performansının arttırılması amaçlanmıştır. Gümüş nanopartikülle kaplanan aktif karbon filtreler arıtma tesisinin son aşaması olan nötralizasyon tankının çıkışına yerleştirilmiş ve burada çıkış sularının standart aktif karbon filtrelerden geçirilmesiyle elde edilen krom giderim verimi ile nanapartiküllü filtrelerin giderim verimi kıyaslanmıştır. Çalışmada pH etkisi, temas süresi ve adsorban miktarı gibi parametrelerin incelenmesi ile gerekli optimizasyon şartlarının belirlenmesi için farklı pH'larda (pH = 6-8-10), farklı temas süreleri (30.dk., 60. dk., 90. dk.) içerisinde ve farklı adsorban miktarlarıyla (9 kg, 12 kg, 15 kg) atık su numuneleri alınmıştır. pH ayarlamaları yapılırken arıtma tesisinin bağlı olduğu organize sanayi bölgesinin deşarj limitleri (pH= 6-10) göz önüne alırken adsorban miktarı belirlenirken de standart 15 kg'lık aktif karbon filtreler referans alınarak maksimum 15 kg minimum 9 kg olacak şekilde değişken adsorban miktarları kullanılmıştır. Temas süresi olarak 30 dakikalık periyotlar seçilmiştir. Yapılan atık su analiz sonuçlarında gümüş nanopartikül kaplı aktif karbon filtrelerin en iyi giderim verimini 90. dakikada 15 kg'lık filtrelerde ve pH=6'da sağladığı gözlemlenmiştir. Buda bize giderim veriminin temas süresi ve adsorban miktarı ile doğru orantılı, pH ile ters orantılı olarak değişim gösterdiğini kanıtlamaktadır. Bütün bu analiz sonuçları değerlendirildiğinde gümüş nanopartiküllü filtrelerin standart aktif karbon filtrelere kıyasla ortalama %50'lik bir oranla daha iyi krom giderimi sağladığı gözlemlenmiştir. Ayrıca periyodik (3 hafta arayla) olarak alınan atık su analizleri ile filtrelerin kullanım ömürleride karşılaştırılmıştır. Buradan elde edilen verilerle nanopartikül kaplı filtrelerin standart aktif karbon filtrelere nazaran 2 kat daha uzun süre kullanılabileceği ortaya çıkmaktadır. Bu karşılaştırmalar sonucu düşük bir yatırım maliyeti ile krom gideriminde büyük avantajlar sağlanabileceği gözlemlenmiştir. Kimyasal arıtım yapan bir atık su arıtma tesisinin çıkışında denenmiş olan bu gümüş nanopartiküllü filtrelerin göstermiş olduğu performans ile endüstriyel kullanıma da uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to increase the chromium removal performance by passing the effluent water through the latest nanoparticle loaded activated carbon filters in waste water treatment plants that provide Cr+6 removal by reduction as a result of chemical reactions. Activated carbon filters coated with silver nanoparticles were placed at the outlet of the neutralization tank, which is the last stage of the treatment plant and the chromium removal efficiency obtained by passing the effluent water through standard activated carbon filters and the removal efficiency of nanoparticle filters were compared. In the study, in order to examine the emissions such as pH effect, contact time and amount of adsorbent and to determine the necessary conditions, different contact conditions (30.min., 60.min., 90.min.) were used at different pH (pH = 6-8-10) waste water samples were taken with different adsorbent amounts (9 kg, 12 kg, 15 kg). While pH adjustments are made, the discharge limits of the organized industrial zone to which the treatment plant is connected (pH= 6-10) are taken into account, while the amount of adsorbent is determined, with reference to standard 15 kg activated carbon filters, variable adsorbent amounts are used, with a maximum of 15 kg and a minimum of 9 kg. 30 minute periods were chosen as the contact time. In the results of the wastewater analysis, it was observed that the silver nanoparticle coated activated carbon filters provided the best removal efficiency in the 90th minute at 15 kg filters and at pH=6. This proves that the removal efficiency is directly proportional to the contact time and the amount of adsorbent, and inversely proportional to the pH. When all these analysis results are evaluated, it has been observed that filters with silver nanoparticles provide an average of %50 better chromium removal compared to standard A.C filters.In addition, the lifetime of the filters was compared with the waste water analyzes taken periodically (with an interval of 3 weeks). With the data obtained here, it is revealed that nanoparticle coated filters can be used for 2 times longer than standard activated carbon filters. As a result of these comparisons, it has been observed that great advantages can be achieved in chrome removal with a low investment cost. It has been determined that these silver nanoparticle filters, which have been tested at the outlet of a waste water treatment plant that performs chemical treatment, are also suitable for industrial use with their