Üniversite öğrencilerinde fiziksel aktivite düzeyinin depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesi açısından incelenmesi
Examination of physical activity level in university students in terms of depression, anxiety and quality of life
  1. Tez No: 830855
  2. Yazar: ASAN FALAH HASAN HASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde fiziksel aktivite düzeyi ile depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesi ilişkisinin incelenmesidir. Bu çalışma İstanbul ilinde, Bahçeşehir Üniversitesinde yürütülmüştür. Toplam 403 kişi dahil edilmiştir. Bu çalışmanın veri toplama araçlarını sosyodemografik veri formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve SF36 Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu oluşturmuştur Erkek öğrencilerin fiziksel fonksiyon, fiziksel rol güçlüğü, emosyonel rol güçlüğü, ruhsal sağlık ve sosyal işlevsellik alanlarında yaşam kaliteleri kadınlardan daha yüksektir. Katılımcıların anksiyete puanı ortalaması 17,15 iken, depresyon puanı ortalaması 13,48'dir. Kadın üniversite öğrencilerinin depresyon düzeyi erkek öğrencilerden yüksektir. Öğrencilerin cinsiyeti, doğum yeri ve kronik hastalığının olup olmaması durumu ile fiziksel aktivite düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır ve %4,5'inin fiziksel olarak aktif olmadığı, %38,2'sinin minimal aktif olduğu ve %57,3'ünün çok aktif olduğu anlaşılmıştır. Fiziksel olarak inaktif olanlar, minimal aktif ve çok aktif olanlardan anlamlı farkla daha düşük anksiyete düzeyine sahiplerdir. Fiziksel olarak inaktif olan öğrencilerin minimal aktif ve çok aktif olanlardan anlamlı farkla daha düşük depresyon düzeyine sahip olduğu; çok aktif olanların depresyon düzeyinin, inaktif ve minimal aktif olanlardan daha yüksek olduğu anlaşılmıştır. Fiziksel olarak çok aktif olanların, minimal aktif ve inaktif olanlara göre fiziksel fonksiyon alanında yaşam kaliteleri daha yüksektir. Fiziksel rol güçlüğü, emosyonel rol güçlüğü, enerji/canlılık, sosyal işlevsellik ve ağrı alanlarında ise fiziksel olarak inaktif olan öğrencilerin yaşam kalitesi daha yüksektir. Bu çalışmanın sonuçları fiziksel aktivite düzeyinin yaşam kalitesinin iyileştirilmesi açısından önemini vurgulayan niteliktedir ancak ileriki çalışmalarla sonuzların desteklenmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between physical activity level and depression, anxiety and quality of life in university students. This study was carried out at Bahçeşehir University in Istanbul. A total of 403 people were included. The data collection tools of this study were sociodemographic data form, International Physical Activity Questionnaire Short Form, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory and SF-36 Quality of Life Scale Short Form. Male students have higher quality of life than females in the areas of physical function, physical role difficulty, emotional role difficulty, mental health and social functionality. While the average anxiety score of the participants was 17.15, the average depression score was 13.48. Depression levels of female students are higher than male students. No significant correlation was found between the students' gender, place of birth, presence of chronic disease and physical activity levels, and 4.5% were not physically active, 38.2% were minimally active, and 57.3% were very active. Those who are physically inactive have significantly lower anxiety levels than those who are minimally active and very active. Students who are physically inactive have significantly lower depression levels than those who are minimally active and very active; the depression level of those who are very active is higher than those who are inactive and minimally active. Those who are very physically active have a higher quality of life in the field of physical function than those who are minimally active and inactive. In the areas of physical role difficulty, emotional role difficulty, energy/vitality, social functionality and pain, students who are physically inactive have a higher quality of life. The results of this study emphasize the importance of physical activity level in terms of improving the quality of life, but it is important to support the results with future studies