Öğretimsel liderlikle iş doyumu arasındaki ilişkide sosyal sermayenin aracı rolü
The mediating role of social capital in the relationship between instructional leadership and job satisfaction
  1. Tez No: 830902
  2. Yazar: MERYEM GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR ÇOBAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TUFAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen algılarına göre öğretmenlerin iş doyumu düzeyleri ile görev yaptıkları okuldaki müdüre ilişkin öğretimsel liderlik algıları arasındaki ilişkide, öğretmenlerin sosyal sermaye algılarının aracılık rolünün incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Mersin ili Mut ilçesinde ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapmakta olan 1055 öğretmen ve örneklemini ise 375 öğretmen oluşturmaktadır. Bu araştırmada öğretmenlerin demografik özelliklerine ulaşmak amacıyla kişisel bilgi formu, İş Doyumu Ölçeği, Öğretimsel Liderlik Ölçeği ve Sosyal Sermaye Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada öğretmenlerin iş doyumu düzeyinde cinsiyet ve eğitim düzeyi açısından farklılaşma durumunu incelemek amacıyla t-testi; branş, mesleki kıdem ve öğretmenlerin görev yaptıkları okul kademesi açısından farklılaşma olup olmadığını belirlemek için tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla korelasyon analizi, yordayıcılık için ise yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde, öğretmenlerin okul müdürüne ilişkin öğretimsel liderlik algıları ile iş doyumu düzeyleri arasında orta düzeyli pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin iş doyumu düzeyleri ile sosyal sermaye algıları arasında yüksek düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu bulunurken öğretmenlerin sosyal sermaye düzeyleri ile öğretimsel liderlik algıları arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin görev yaptıkları okuldaki sosyal sermaye algıları, iş doyumları ve öğretimsel liderlik algıları arasındaki ilişkide anlamlı bir yordayıcıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the mediating role of teachers' perceptions of social capital in the relationship between teachers' job satisfaction levels and their perceptions of instructional leadership regarding the school principal in the school where they work.The population of research consists of 1055 teachers working in primary, secondary and high schools in Mut district of Mersin province in the 2022-2023 academic year, and the sample consists of 375 teachers. In this study, personal information form to reach the demographic characteristics of teachers, Job Satisfaction Scale, Instructional Leadership Scale and Social Capital Scale were used. In the study, t-test was used to examine the differences in teachers' job satisfaction level in terms of gender and education level. One-way analysis of variance was conducted to determine whether there was any difference in terms of branch, professional seniority and the school level where teachers worked. Correlation analysis was used to examine the relationship between the variables, and structural equation modeling was used for predicting. When the findings were examined, it was determined that there was a positive and highly significant relationship between teachers' perceptions of intructional leadership regarding the school principal and their job satisfaction levels.While there was a high level of significant relationship between teachers' job satisfaction levels and their perceptions of social capital, it was found that there was a moderately significant relationship between teachers' social capital levels and their perceptions of instructional leadership. In addition, teachers' perceptions of social capital in the school where they work is a significant predictor of the relationship between their job satisfaction and perceptions of instructional leadership.