Mavi vatan doktrininin Türk dünyası üzerindeki etkisi
The impact of the blue homeland doctrine on the Turkic world
- Tez No: 830901
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN TÖRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Stratejik Araştırmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, Mavi Vatan doktrini, Bir Kuşak Bir Yol Projesi ve Türk Dünyası arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Mavi Vatan doktrini, Türkiye'nin denizlerdeki milli çıkarlarını uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde koruma stratejisini temsil etmektedir. Bir Kuşak Bir Yol Projesi, Türkiye'nin ekonomi yönden küresel entegrasyonunu güçlendirmenin yanında ulaşım ağlarını da bu yönde geliştirmesini hedeflemektedir. Türk Dünyası ise Türkiye'nin tarihi ve kültürel bağlarını paylaştığı Türk kökenli ülkeleri ifade etmektedir. Çalışma, bu üç kavramın birbirleriyle nasıl bağlantılı olduğunu vurgulamaktadır. Mavi Vatan doktrini, Türkiye'nin deniz güvenliğini sağlamayı ve stratejik konumunu güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Bir Kuşak Bir Yol Projesi ise Türkiye'nin ekonomik iş birliğini artırarak ticaret ve ulaşım alanında etkin bir rol oynamasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, projenin güzergahları Türk Dünyası ile örtüşmektedir. Bu bağlamda Türkiye'nin Türk Dünyası ile olan ilişkilerinin, Bir Kuşak Bir Yol Projesi kapsamında daha da derinleşebileceği ve Türk Dünyası ülkeleriyle iş birliği ilişkilerini geliştirerek projeden elde edilebileceği imkanları daha iyi değerlendirebileceği yönündeki varsayımları incelemektedir. Çalışma aynı zamanda, Mavi Vatan doktrininin Türkiye'nin denizlerindeki stratejisini ortaya koyarak Türk Dünyası ülkelerinin de denizlere açılmasına öncülük edeceğini iddia edilmektedir. Çalışma üç bölümde bu iddiaları ortaya koymaktadır. Birinci bölümde, Mavi Vatan doktrininin gelişim aşamalarını ele almaktadır. İkinci bölümde ise Bir Kuşak Bir Yol Projesi'ni incelenmektedir. Son olarak üçüncü bölümde ise Mavi Vatan doktrini, Türk Dünyası ve Bir Kuşak Bir Yol Projesi arasındaki ilişkiyi sentezleyerek bu kavramlar arasındaki bağlantıyı incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between the Blue Homeland doctrine, One Belt One Road Initiative and the Turkic World. The Blue Homeland doctrine represents Türkiye's strategy to protect its national interests at sea within the framework of international law. One Belt One Road Initiative aims to strengthen Türkiye's global integration in terms of economy as well as to develop its transportation networks in this direction. The Turkic World refers to the countries of Turkic origin with which Türkiye shares historical and cultural ties. The study highlights how these three concepts are interconnected. The Blue Homeland doctrine aims to ensure Türkiye's maritime security and strengthen its strategic position. One Belt One Road Initiative helps Türkiye play an active role in trade and transportation by increasing economic cooperation. At the same time, the routes of the project overlap with the Turkic World. In this context, it examines the assumptions that Türkiye's relations with the Turkic World can be further deepened under One Belt One Road Initiative and that Türkiye can make better use of the opportunities that can be gained from the project by developing cooperative relations with the countries of the Turkic World. The study also claims that the Blue Homeland doctrine will pioneer the opening of the seas to the countries of the Turkic World by revealing Türkiye's strategy in the seas. The study presents these claims in three chapters. In the first part, it discusses the developmental stages of the Blue Homeland doctrine. In the second part, it analyzes One Belt One Road Project. Finally, in the third part, the Blue Homeland doctrine synthesizes the relationship between the Turkic World and the Belt and Road Initiative and examines the connection between these concepts.