Sağlık çalışanlarında iş motivasyonunun iş performansı üzerindeki etkisinde çalışmaya tutkunluğun aracılık rolü
The mediating role of work passion in the effect of job motivation on job performance in healthcare professionals
- Tez No: 830909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ÇANKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sağlık Çalışanlarında İş Motivasyonunun İş Performansı Üzerindeki Etkisinde Çalışmaya Tutkunluğun Aracılık Rolü Çiğdem, Mehmet Yüksek Lisans Tezi, Sağlık Yönetimi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Bilal Çankır Eylül 2023 Bu araştırmada sağlık çalışanlarında iş motivasyonunun iş performansı üzerindeki etkisinde çalışmaya tutkunluğun aracılık rolü incelenmiştir. Yöntem olarak genel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılacak anket formunda araştırmacı tarafından oluşturulan 10 soruluk demografik form,“Çalışmaya Tutkunluk Ölçeği”,“İş Performansı Ölçeği”ve "Çok Boyutlu İş Motivasyonu Ölçeği (ÇBİMÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi, SPSS 23 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir ve çalışmada %95 güven düzeyi kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre, yaş, cinsiyet, meslek, çalışılan bölüm, çalışılan kurum, gelir gider dengesi ve toplam çalışma yılı değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Çalışmaya Tutkunluk Ölçeği ile İş Motivasyonu Ölçeği arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki bulunmaktadır. Çalışmaya Tutkunluk Ölçeği ile İş Performansı Ölçeği arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki bulunmaktadır. İş Performansı Ölçeği ile İş Motivasyonu Ölçeği arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki bulunmaktadır. Son olarak İş Motivasyonunun İş Performansı üzerindeki etkisinde Çalışmaya Tutkunluğun kısmi aracılık etkisinin bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Mediating Role of Work Passion in the Effect of Job Motivation on Job Performance in Healthcare Professionals Cigdem, Mehmet Master's Thesis, Department of Healthcare Managament Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Bilal Cankir Sep 2023 In this study, the mediating role of work engagement in the effect of work motivation on work performance in healthcare workers was examined. General screening method was used as a method. In the survey form to be used within the scope of the research, a demographic form consisting of 10 questions created by the researcher,“Work Passion Scale”,“Job Performance Scale”and“Multidimensional Job Motivation Scale”were used. The analysis of the data was carried out using the SPSS 23 program and the 95% confidence level was used in the study. According to the data obtained, significant differences were determined according to the variables of age, gender, profession, department, institution, income-expenditure balance and total working year. There is a weak positive correlation between the Passion for Work Scale and the Job Motivation Scale. There is a weak positive relationship between the Passion for Work Scale and the Job Performance Scale. There is a weak positive relationship between the Job Performance Scale and the Job Motivation Scale. Finally, it was determined that the effect of Job Motivation on Job Performance was partially mediated by the Passionate to Work.