İş becerikliliğinin işe bağlılık üzerindeki etkisinde öz yeterlilik algısının rolü
The role of perceived self-efficacy in the effect of job crafting on work engagement
- Tez No: 962654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUMİN ÇAĞATAY AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, iş becerikliliğinin işe bağlılık üzerindeki etkisinde algılanan öz yeterliliğin aracılık rolünü incelemektir. İş becerikliliği, bireylerin görev ve sorumluluklarını etkin, verimli ve amaca uygun biçimde yerine getirme kapasitelerini ifade ederken; işe bağlılık, çalışanların işlerine yönelik duygusal, bilişsel ve davranışsal düzeyde geliştirdikleri bağlanma düzeyini temsil etmektedir. Algılanan öz yeterlilik ise bireylerin belirli bir görevi başarıyla tamamlayabileceklerine ilişkin inançları ve bu doğrultudaki içsel motivasyonlarını yansıtan bir kavramdır. Bu çalışmada, söz konusu üç değişken arasındaki ilişkiler bütüncül bir model çerçevesinde ele alınarak, çalışan motivasyonu ve performansı üzerindeki etkilerin açıklanması hedeflenmektedir. Elde edilecek bulguların, özellikle insan kaynakları yönetimi, liderlik ve örgütsel gelişim alanlarında pratik ve teorik katkılar sunması beklenmektedir. Özellikle öz yeterlilik algısının aracılık rolü hakkında elde edilecek bilgiler, çalışan motivasyonunu artırmaya ve iş performansını geliştirmeye yönelik stratejilerin geliştirilmesine önemli katkılar sağlayabilir. Araştırmanın uygulama kısmı, Türkiye'de özel sağlık kurumlarında görev yapan sağlık çalışanları (doktor, hemşire, ebe, eczacı, ATT (acil tıp teknisyeni), diyetisyen, psikolog, laboratuvar ve röntgen teknisyenleri vb.) arasından 393 katılımcı ile yürütülmüştür. Veriler, online ve yüz yüze anket yöntemi kullanılarak toplanmış ve analiz sürecinde SPSS 24.0 programından yararlanılmıştır. Kullanılan anket formu, iş becerikliliği, işe bağlılık ve öz yeterlilik algısını ölçmeye yönelik ölçekleri içermektedir. Uygulanan ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmış olup, bulgular tez çalışmasının dördüncü bölümünde ayrıntılı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the mediating role of perceived self-efficacy in the relationship between job crafting and work engagement. Job crafting refers to individuals' capacity to perform their duties effectively, efficiently, and in alignment with organizational goals. Work engagement, on the other hand, represents the emotional, cognitive, and behavioral attachment that employees develop toward their jobs. Perceived self-efficacy reflects individuals' beliefs in their ability to successfully complete specific tasks and their intrinsic motivation to do so. This study investigates the relationships among these three variables within an integrated model to better understand their influence on employee motivation and performance. The findings are expected to provide both theoretical and practical contributions, particularly in the fields of human resource management, leadership, and organizational development. Insights into the mediating role of perceived self-efficacy may offer valuable guidance for developing strategies aimed at enhancing employee motivation and improving job performance. The application part of the study was conducted with 393 participants selected from healthcare professionals (such as doctors, nurses, midwives, pharmacists, paramedics, dietitians, psychologists, laboratory and radiology technicians, etc.) working in private healthcare institutions in Turkey. Data were collected through both online and face-to-face survey methods and analyzed using the SPSS 24.0 program. The questionnaire used included scales designed to measure job crafting, work engagement, and perceived self-efficacy. Validity and reliability analyses of the applied scales were conducted, and the findings are presented in detail in the fourth chapter of the thesis.