Ayrık sistemler için bazı optimal kontrol problemlerinin dinamik programlama metodu ile incelenmesi
Research of some optimal control problems using dynamic programming method for discrete systems
  1. Tez No: 83091
  2. Yazar: TALİN HERMİNE MİNES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİDALİ S. AKHİEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
AYRIK SİSTEMLER İÇİN BAZI OPTIMAL KONTROL PROBLEMLERİNİN DİNAMİK PROGRAMLAMA METODU İLE İNCELENMESİ ÖZET Tez çalışmasında, R. Bellman' in dinamik programlama metodunun bir parametreli ayrık sistemlerle ilgili olan bazı optimal kontrol problemlerine uygulanması verilmiştir. x(t + l) = f(t,x(t),u(t))> t = 0,...,N-\; (1.1) u(t)eV(t), t = 0,...,N-l; (1.2) N-l J(x,u) - £g('»*(0»M(0) + ç>(x(N)) -» min (1.3) (=0 şeklinde ifade edilen optimal kontrol problemi incelenmiştir. Tez çalışması altı bölümden oluşur. İlk bölümde çalışmanın kısa özeti verilmiştir. İkinci bölümde ise bir parametreli ayrık sistemler için optimal kontrol probleminin sunuluşu verilmiştir. Üçüncü bölümde, genel şekilde verilmiş olan (1.4)- (1.7) problemi için dinamik problemler oluşturulmuştur. x(* + 1) = f(t,x{t),u(t)\ t = 0,...,N-l; (1.4) jc(0) = jc°, (1.5) AM J(x,u) = YuSİUx{t),u{t)) + ç(x(N)) -> min (1.6) u(t)eV(t), t = 0,...,N-\; (1.7) Dördüncü bölümde ise bu problem için optimallik prensibi verilmiş ve ispat edilmiştir. Beşinci bölümde, (1.4)-(1.7) problemi için Bellman denklemi verilmiştir. Altıncı bölümde ise Bellman denkleminin çözümü verilmiş ve bir örnek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
RESEARCH OF SOME OPTIMAL CONTROL PROBLEMS USING DYNAMIC PROGRAMMING METHOD FOR DISCRETE SYSTEMS SUMMARY The theory of optimal control came out in the second half of the twentieth century. The Maximum Principle of L.S.Pontryagin has an important role in coming out this theory. The second important method of this theory is The Dynamic Prograrnming Method of R.Bellman. The Dynamic Programming method is used to solve many optimal prosesses approximately. In this study, application of R.Bellman's dynamic programming method to some optimal control problems related with one parametered discrete sistems is given. Discrete system held here can be considered as an approach of continuous optimal control problems expressed as first order differential equations. In this study, the optimal control problem for the discrete system held in this study, can be written shortly as shown below; x(t + l) = f(t,x(t),u(t)), t = 0,...,N-\; (1.1) u(t)eV(t), t = 0,...,N-l; (1.2) JV-l J(x,u) = Y,S{Ux{t),u{t)) + (p(x{N)) -» min (1.3) min (1.7) functional with the x(t), t = 0,...,N, solution of (1.5), (1.6) problem. Optimal control problem can be presented as below when x beginning point is not certain. 2. Find such u(t), t = 0,...,N -1 control and such x(t), t = 0,...,N that supports (1.5) condition and (w(/),x(/)) pairs supports the equation (1.4), thus x(N) value lets the J{u)=(p{x{N))-*rmn (1.8) functional have the minimum value. In the third part, dynamic problems have been formed for given (2.5)-(2.8) problem as general. In the forth part, proof of the optimization principle has been given for this problem. In the fifth part, Bellman equation has been given for this problem. In the sixth part, solution for the Bellman equation has been given and an example has been handled. vin