İşletmelerde yönetici ve personelin esnek çalışma sistemine bakışı: Konya ilinde bir araştırma
A study in Konya examining managers and employees wiews on flexible workplace systems
  1. Tez No: 830935
  2. Yazar: BATUHAN TIRTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İçerisinde yaşanılan dünya, geçmişten bugüne sürekli bir değişim halindedir. Buna paralel olarak insanlar da hep var etme, var olanı geliştirme çabası ile devamlı düşünüp, tasarlayıp, harekete geçme eğiliminde olmuşlardır. Böylece de yeni buluşlar, yeni yol ve yöntemler geliştirilmiştir. Böylece her yenilik ve değişim bir takım yeni buluşlara imkân sağlamıştır. İşletmelerdeki esnek çalışma modelleri de bu şekilde ortaya çıkan ve gerek işletmelere gerekse de çalışanlara alternatif çalışma şekilleri sunan yeniliklerden biridir. Bu çalışmada, son yıllarda daha fazla ön plana çıkan esnek çalışma modellerine işletmelerde görev yapan yönetici ve diğer personelin bakış açısının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu, Konya il merkezinde kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 429 kişiye online olarak uygulanmış ve araştırmanın verileri elde edilmiştir. Toplanan bu veriler frekans, yüzde, ki-kare, t-testi ve tek yönlü varyans analizi ile test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, katılımcıların büyük çoğunluğunun esnek çalışma konusuna olumlu baktıkları, ancak hala tam zamanlı (sözleşmesiz-belirsiz süreli) çalışanların ağırlığını koruduğu görülmüştür. Yine katılımcıların çoğu esnek çalışma modellerinin personelin yaşam sorumluluklarının dengelemesine yardımcı olacağını, esnek çalışmanın yaratıcılığı artırdığını ve esnek çalışmayla yeni fikirler üretebileceklerini düşündükleri belirlenmiştir. İlaveten esnek çalışma sisteminin yaşam kalitesini ve morali artıracağını, iş dışındaki diğer ilgi ve sorumluluklarını yerine getirebileceklerini ve ailelerine daha fazla zaman ayırabileceklerini belirtmişlerdir. Buradan iş görenlerin esnek çalışma hakkında bilgi sahibi oldukları, esnek çalışmanın işletme ve kendi çıkarları için gerekliliğinin farkında oldukları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The world in which we live is always transitioning from the past to the present. Parallel to this, individuals have always had a tendency to develop and enhance what already exists in their thoughts, designs, and actions. As a result, new innovations, ways, and techniques have been created. As a result, each innovation and change has made it possible for several new creations. One of the improvements that resulted from this is the availability of alternative working arrangements for both employers and employees in the form of flexible working models in organizations. The purpose of this study is to provide light on the managers' and other employees' perspectives on flexible working arrangements, which have gained increased attention in recent years.In order to collect the research's data, a questionnaire designed for this purpose was administered online to 429 individuals in the Konya city center who were chosen by convenience sampling. These data were obtained, and they were subjected to frequency, percentage, chi-square, t-test, and one-way analysis of variance tests. The analysis revealed that while the majority of participants had favorable opinions about flexible working, they still valued full-time (non-contract, indefinite-term) employment. Once more, it was found that the majority of participants believed that flexible working arrangements would enable staff to manage their personal and professional obligations, would foster creativity, and would enable them to generate fresh ideas. They also said that the flexible working system will improve their quality of life and morale, allow them to pursue their hobbies and commitments outside of work, and allow them to spend more time with their families. It can be inferred from this that the staff members are knowledgeable about flexible working arrangements and are conscious of how important these arrangements are to both the company and their individual interests.