5510 sayılı kanun kapsamında m.4/1 (a) bendi gereği sigortalı sayılanların sigortalılığı
Insurance of those who are insured pursuant to article 4/1 (a) under the scope of law numbered 5510
- Tez No: 830941
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
5510 sayılı Kanunda sayılan sigortalılık hallerinden biri olan m.4/1 (a) bendi gereği sigortalı sayılanlar, esasen bir veya birkaç işveren tarafından iş sözleşmesi ile çalıştırılan sigortalıları ifade etmektedir. Ancak m.4/1 (a) bendi gereği sigortalı sayılanlar sadece iş sözleşmesi ile çalıştırılanlardan ibaret olmayıp 5510 sayılı Kanunda, farklı kanunlarda ve Yargıtay kararlarında iş sözleşmesi ile çalıştırılmamasına rağmen m.4/1 (a) bendi gereği sigortalı sayılanlar bulunmaktadır. 5510 sayılı Kanun kapsamında sayılan sigortalılık halleri olan m.4/1 (a), (b) ve (c) bendi gereği sigortalılılar; bazı sigorta durumları olan hizmetlerin birleştirilmesi, sigortalılık hallerinin çakışması, yurt içi ve yurt dışı hizmet borçlanması ve isteğe bağlı sigortalılık bakımından farklı hükümlere tabi olabilmektedir. İş sözleşmesi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar yani m.4/1 (a) bendi gereği sigortalı sayılanlar, sayılan sigorta durumlarından ancak belirli şartların gerçekleşmesi durumunda yararlanabilmektedir. Bu şartlar ise her bir sigorta durumu için farklılık arz etmektedir. 5510 Sayılı Kanun Kapsamında M.4/1 (a) Bendi Gereği Sigortalı Sayılanların Sigortalılığı başlığı altındaki tezimizin ilk bölümünde sosyal güvenlik hukukuna dair kavramları inceleyeceğiz. İkinci bölümde, 5510 sayılı Kanunun m.4/1 (a) bendi gereği sigortalı sayılanlar kapsamında kimlerin bulunduğunu ve m.4/1 (a) bendi gereği sigortalılığın başlangıcını, sona ermesini ve bildirilmesini inceleyeceğiz. Son bölümde ise ikinci bölümde detaylıca açıkladığımız m.4/1 (a) bendi gereği sigortalı sayılanların bazı sigorta durumları olan isteğe bağlı sigortalılık, yurt içi ve yurt dışı hizmet borçlanması, hizmetlerin birleştirilmesi ve sigortalılık hallerinin çakışması ile ilişkisini inceleyerek çalışmamızı noktalayacağız.
Özet (Çeviri)
Those who are considered insured in accordance with Article 4/1 (a), which is one of the insurance cases listed in Law No. 5510, essentially refer to insured people who are employed by one or more employers under a labor contract. However, those who are considered insured in accordance with Article 4/1 (a) are not only those who are employed under a labor contract. In Law No. 5510, different laws and Supreme Court decisions, there are those who are considered insured in accordance with Article 4/1 (a), although they are not employed with a labor contract. Insurance cases listed within the scope of Law No. 5510; Some insurance situations may be subject to different provisions regarding the beginning, termination and notification of insurance, unification of services, conflict of insurance situations, borrowing of domestic and international services and optional insurance. Those who are employed by one or more employers with a labor contract, that is, those who are considered insured in accordance with Article 4/1 (a), can benefit from the insurance status listed only if certain conditions are met. These conditions vary for each insurance situation. In the first part of our thesis under the title of Insurance Of Those Who Are Insured Pursuant To Article 4/1 (a) Under The Scope Of Law Numbered 5510, we will examine the concepts of social security law. In the second part, we will examine who are considered to be insured in accordance with Article 4/1 (a) of Law No. 5510 and the beginning, termination and notification of insurance in accordance with Article 4/1 (a). In the last part, we will conclude our study by examining the relationship between those who are considered insured in accordance with Article 4/1 (a), which we explained in detail in the second chapter, and some insurance situations such as optional insurance, borrowing of domestic and international services, unification of services and conflict of insurance situations.