Ameliyathane hemşirelerinin perioperatif yeterlilik algılarının değerlendirilmesi
Evulation of perioperative perception perceptions of operating room nurses
- Tez No: 830950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma ameliyathane hemşirelerinin perioperatif yeterlilik algılarını belirlemek amacı ile nicel araştırma deseni içinde yer alan tanımlayıcı ve kesitsel türde gerçekleşmiştir. Araştırmanın evrenini, Haziran 2022 - Haziran 2023 tarihleri arasında Türkiyede farklı illerde on sekiz şubesi bulanan sağlık grubunun minimum bir yıldır ameliyathanede çalışan ameliyathane hemşireleri oluşturmuştur. Evren 353 hesaplanmıştır. Güç analizi sonucu örneklem 184 bulunmuştur. Araştırma sonunda N = 222 ameliyathane hemşiresine ulaşılmıştır. Araştırma verileri, Revize Algılanan Perioperatif Hemşirelik Yeterlilik Ölçeği kullanılarak Google Formlar üzerinden çevrimiçi platformda, katılımcı bilgilendirme ve onam formu alınarak araştırmaya katılmayı kabul eden en az bir yıl ameliyathane deneyimi olan hemşirelerden toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS-26 Windows paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma verileri, t testi, ANOVA (Post Hoc Tukey ve Games Howell), testleri kullanılarak istatiksel analize sunulmuştur. Araştırma sonucunda ameliyathane hemşirelerinin %39 (n=222) oranı ile çoğunluk lisans mezunu olduğu, %35 sağlık meslek lisesi, %23 ile ön lisans mezunu oldukları en düşük oranın ise %3 ile yüksek lisans mezunlarına ait olduğu saptanmış hemşirelerin eğitim düzeylerine göre karşılaştırıldığında lise ve önlisans mezunu hemşirelerin yeterlilik düzeyi lisans mezunlarından yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a descriptive and cross-sectional type within the quantitative research design in order to determine the perioperative competence perceptions of operating room nurses. The population of the research consisted of operating room nurses who have been working in the operating room for at least one year of the health group, which has eighteen branches in different provinces in Turkey between June 2022 and June 2023. A population of 353 was calculated. Power analysis results are 184 degrees. At the end of the research, N = 222 operating room nurses were reached. Research data were collected from nurses with at least one year of operating room experience who agreed to participate in the research by obtaining participant information and consent forms on the online platform via Google Forms, using the Revised Perceived Perioperative Nursing Competency Scale. The analysis of the data obtained was made using the SPSS-26 Windows package program. Research data were presented for statistical analysis using t test, ANOVA (Post Hoc Tukey and Games Howell) tests. When compared according to the education levels of nurses, the proficiency level of nurses with high school and associate degree degrees was found to be higher than those with bachelor's degree degrees.