Ameliyathane hemşirelerinin klinik karar verme düzeyleri ile öz yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between clinical decision making levels and self-efficacy levels of operating room nurses
  1. Tez No: 831601
  2. Yazar: SEDAT KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KUBAT BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, ameliyathane hemşirelerinin klinik karar verme düzeyleri ile öz yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Ankara ilinde bir devlet üniversite hastanelerinde çalışmaya katılmayı kabul eden 94 ameliyathane hemşiresi oluşturmuştur. Kişisel Bilgi Formu,“Hemşirelikte Klinik Karar Verme Ölçeği”ve“Genel Öz Yeterlilik Ölçeği”kullanılarak veriler toplandı. Veriler SPSS (Statistical Package Program for Social Science) 27.0 programı kullanılarak analiz edildi. Parametrik değişkenlerin karşılaştırılması amacıyla iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (t test) kullanılırken, parametrik olmayan değişkenlerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi ve Kruskall Wallis H testi kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin incelenmesinde Pearson Korelasyon analizi kullanıldı. Araştırmada hemşirelerin %80,9'u (n:76) kadın, %19,1'i (n:18) erkeklerden oluşmaktadır. Hemşirelerin %63,8'i (60) evli, %36,2'si (34) bekar bireylerden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan hemşirelerin eğitim durumu değerlendirildiğinde; ön lisans mezunu %9,6 (n:9), lisans mezunu %81,9 (n:77) ve yüksek lisans mezunu ise %8,5 (n:8)' dir. Hemşireler ameliyathanede çalışma süresine göre sınıflandırıldığında; on yıldan az çalışanların oranı %46,8 (n:44), on yıl ve üzeri çalışanların oranı ise %53,2 (n:50)'dir. Hemşirelikte klinik karar verme ölçeğinin bu çalışmadaki en düşük puanı 81, en yüksek puanı 129 olup ölçekten alınan ortalama puan 106,26 ± 12,69'dur. Genel Öz Yeterlilik ölçeğinden alınan en düşük puan 50, en yüksek puan 85 olup, ölçekten alınan ortalama puan 69,62 ± 9,65'dir. Sonuç olarak ameliyathane hemşirelerinde klinik karar verme düzeyi arttıkça öz yeterlilik inanç düzeyi artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was planned to determine the relationship between the clinical decision-making levels of operating room nurses and their self-efficacy levels. The sample of the study consisted of 94 operating room nurses who agreed to participate in the study in a state university hospital in Ankara. Data were collected using Personal Information Form,“Clinical Decision-Making Scale in Nursing”and“General Self-Efficacy Scale”. Data were analyzed using SPSS (Statistical Package Program for Social Science) 27.0 program. While the significance test (t-test) of the difference between two means was used to compare parametric variables, Mann Whitney U test and Kruskall Wallis H test were used to compare non-parametric variables. Pearson Correlation analysis was used to examine the relationships between variables. In the study, 80.9% (n:76) of the nurses were female and 19.1% (n:18) were male. 63.8% (60) of the nurses are married and 36.2% (34) are single individuals. When the educational status of the nurses participating in the study was evaluated; 9.6% (n:9) with an associate degree, 81.9% (n:77) with a bachelor's degree and 8.5% (n:8) with a master's degree. When nurses are classified according to the working time in the operating room; The rate of employees working for less than ten years is 46.8% (n:44), while the rate of employees working for ten years or more is 53.2% (n:50). The lowest score of the clinical decision making scale in nursing in this study was 81, the highest score was 129, and the mean score from the scale was 106.26 ± 12.69. The lowest score obtained from the General Self-Efficacy scale is 50, the highest score is 85, and the average score obtained from the scale is 69.62 ± 9.65. As a result, as the level of clinical decision making increases in operating room nurses, the level of self-efficacy belief increases.