Nohut (Cicer arietinum L.) bitkisindeDidymella rabiei'ye dayanıklılık ile ilişkiliSNP markörlerinin GWAS analizi kullanılarakbelirlenmesi
Identification of SNP markersassociated with resistance againstDidymella rabiei in chickpea (Ccer arietinum L.)through GWAS
- Tez No: 830966
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED BAHATTİN TANYOLAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Genetik, Bioengineering, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Nohut antraknozu (NA) nohut üretimin alanlarını tehdit eden en büyük problemlerden biridir ve uygun koşullar olması durumunda %100'e varan verim kaybına neden olabilir. Ülkemiz, nohut (Cicer arietinum L.) gen kaynaklarının merkezinde bulunması sebebi ile, yeni dayanıklılık gen kaynaklarını keşfetmek için yüksek potansiyele sahiptir. Bu çalışmada, 189 Cicer arietinum ve 87 Cicer reticulatum ait SNP markörleri GBS yöntemiyle belirlenmiştir. Bu nohut koleksiyonu, ülkemizde yaygın olan ve en agresif Didymella rabiei patotipi olan patotip IV izolatına karşı dayanıklılık seviyeleri belirlenmiştir. Uygulanan GWAS modelleri sonucunda C. arietinum genomunda kromozom 1, 2, 3, 4, 7 ve 8 üzerinde lokalize olan toplam 19 SNP bölgesi, C. reticulatum genomunda kromozom 1, 2, 3, 4, 6, 7 ve 8 üzerinde bulunan toplan 34 SNP bölgesinin NA dayanıklılığı ile ilişkisi belirlenmiştir. C. arietinum genomunda belirlenen SNP bölgelerinde sekizi daha önceki rapor edilirken, onbir tanesi ise NA direnci ile ilişkisi ilk tespit edilen SNP bölgeleridir. C. reticulatum genomunda belirlenen SNP bölgelerinde 6 daha önceki çalışmalarda rapor edilirken, 28 tanesi ise NA direnci ile ilişkisi ilk tespit edilen SNP bölgeleridir. Bu çalışmada tespit edilen bölgeler, NA direnci genetik mekanizmasını aydınlatmak için ileriki çalışmalarda ele alınabileceği gibi yeni bir nohut NA direncinin iyileştirilmesi amacıyla nohut ıslah programlarında da kullanılabilme potansiyelinin yüksek olduğu ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ascochyta blight (AB) is one of the major threatening problem in chickpea production areas that can cause yield losses of up to 100%. Thanks to the localization of Turkey at the origin of Cicer spp. gene sources, our country offers a high potential to discover novel sources of resistance against AB. In particular, Cicer reticulatum, has a great potential in combining new gene combinations to improve resistance level in chickpea. In this study, SNP markers were utilized in 189 Cicer arietinum and 87 Cicer reticulatum genotypes to perform GWAS through GBS. The resistance levels against the most aggressive Didymella rabiei pathotype were determined in this chickpea collection. As a result of different GWAS models, a total of 19 SNP regions on chromosomes 1, 2, 3, 4, 7, and 8 in the C. arietinum genome and a total of 34 SNP regions on chromosomes 1, 2, 3, 4, 6, 7, and 8 in the C. reticulatum genome were found to be associated with AB resistance. Eight of the associated SNP regions in the C. arietinum genome had been previously reported, while eleven of them were newly identified regions associated with AB resistance. In the C. reticulatum genome, 6 SNP regions had been previously reported, while 28 of them were considered as novel regions for AB resistance. In the study, these associated SNP regions are expected to be useful not only for elucidating the genetic mechanism of AB resistance but also for utilization in chickpea breeding programs to improve AB resistance in new chickp