Nohut (cicer arietinum L.)'ta bakteri aşılama ve gübrelemenin bazı bitki özelliklerine ve verime olan etkileri
The Effect of inoculation and nitrogen fertilization on some plant characteristics of chickpea (cicer arietium L.)
  1. Tez No: 83553
  2. Yazar: ÇETİN SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. YAVUZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PEAT VE PERLİT İLAVE EDİLMİŞ AĞAÇ KABUKLARININ YETİŞTİRME ORTAMI OLARAK ONBİRAY(Primula) BİTKİSİNİN GELİŞİMİ ÜZERİNE ETKİSİ Serkan SEZEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman :Doç. Dr. Gökhan Çaycı 29 sayfa, 1999 Jüri :Prof. Dr. Ahmet ÖZGÜMÜŞ Doç. Dr. Gökhan ÇAYCI Doç. Dr. Cihat KÜTÜK Bu çalışmanın amacı, kompost edilmiş ağaç kabuğunun(AK) yetiştirme ortamı olarak kullanım olanağını saptamaktır. Çalışmada ağaç kabuğu, peat ve perlit'ten oluşan yedi farklı karışım kullanılmıştır. Karışımların performansı onbiray (pirumula) bitkisi yetiştirilerek denenmiştir. Karışımların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiş ve üç aylık bitki gelişimi boyunca fenelojik gözlemlerde bulunulmuştur. Fiziksel özellikler bakımından %50 AK+%50 peat, %50 AK+%25 peat+%25 perlit ve %25 AK+%50 peat+%25 perlit diğerlerinden nispeten daha uygun ortamlar olarak saptanmıştır. Ortamların başlangıçta herhangi bir pH ve tuzluluk problemleri yoktur. Ortamlarda yetiştirilen onbiray bitkisine ait bitkisel parametreler incelendiğinde kuru ağırlık dışında araştırılan bitkisel parametreler arasında istatistiksel olarak önemli fark bulunmamıştır. En yüksek estetik görünüm %100 peat ve %100 AK ortamlarında saptanmıştır. Ortamların fiziksel özellikleri ile bitkisel parametreler arasında beklenilen ilişki görülmemiştir. Bu durumun muhtemelen ortamların kimyasal özelliklerindeki farklılıklardan kaynaklandığı düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: yetiştirme ortamı, ağaç kabuğu, peat, perlit, primula
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis EFFECT OF BARK AMENDED WITH PEAT AND PERLİTE AS GROWING MEDHJM ON GROWTH OF PRIMULA PLANT Serkan SEZEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor :Assoc. Prof.Dr.G5khan Çaycı 29 page, 1999 Jury :Prof.Dr.Ahmet ÖZGÜMÜŞ Doç.Dr. Gökhan ÇAYCI Doc.Dr. Cihat KÜTÜK The objective of this research was to determine the use possibilities of composted bark (CB) as growing medium. Seven different mixtures were prepared from peat, perlite and composted bark in this research. Performance of mixtures was investigated with primula growth. Some physical and chemical properties of mixtures were determined and plant growth was observed from the viewpoint of phenology during three months. In terms of physical properties, 50% CB + 50% peat, 50% CB + 25% peat + 25% perlite and 25% CB + 50% peat + 25% perlite were found to be relatively better media than others. There was no pH and saltinity problems of media at the begining of the experiment When we examine the horticultural parameters for primula grown in the media there is no statistically significant differences with regard to horticultural parameters except dry matter weight The best visual performance were found in 100% peat and 100% CB. The expected relationship between the physical characteristics of media and horticultural parameters. This situation is thought to be resulted from the differences of chemical composition of composted bark. KEY WORDS: growing medium, composted bark, peat, perlite, primula 11