Kurumsal kaynak planlama iş yazılımı sistemlerinde uygulama programlama arayüzü ve istemci farklılıklarının performansa etkisi
Effects of API and consumer differences on performance in ERP business software systems
- Tez No: 830977
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜYA ŞAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez kapsamında ERP (Enterprise Resource Planning - Kurumsal Kaynak Planlama) iş yazılımları içerisinde sıklıkla kullanılan SAP sistemlerinde uygulama programlama arayüzü (API – Application Programming Interface) ve istemci (client – consumer) farklılıklarının performansa etkisi incelenmiştir. Ayrıntılı olarak ifade etmek gerekirse, farklı uygulama programlama arayüzü kullanımlarının performansa etkisi, aynı web servislerden sağlanan verinin büyüdükçe farklı programlama dilleri tarafından yorumlanmasındaki performans farklılıkları, farklı uygulama programlama arayüzü kullanımının farklı programlama dillerinde oluşturabileceği performans farklılıkları ortaya çıkarılmıştır. Bu amaçla, küçük ve büyük boyutlu verilerle SOAP (Simple Object Access Protocol - Basit Nesne Erişim Protokolü), REST (Representational State Transfer - Temsili Durum Transferi) JSON (JavaScript Object Notation – JavaScript Nesne Notasyonu) ve REST XML (Extensible Markup Language - Genişletilebilir İşaretleme Dili) çalışmaları gerçekleştirilmiş, her bir çalışmanın altında da C#, Java ve JavaScript(Node.js) programlama dilleri ve platformları ile çeşitli uygulamalar yapılmış ve bu uygulamaların performansları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, ERP (Enterprise Resource Planning), the effects of application programming interface (API) and client (consumer) differences on performance in SAP systems, which are frequently used in business software, were examined. To put it in detail, the effect of using different application programming interfaces on performance, the performance differences in the interpretation of data provided from the same web services by different programming languages as they grow, and the performance differences that the use of different application programming interfaces can create in different programming languages have been revealed. For this purpose, SOAP (Simple Object Access Protocol), REST (Representational State Transfer), JSON (JavaScript Object Notation) and REST XML (Extensible Markup Language) can be used with small and large data. Markup Language) studies were carried out, and under each study, various applications were made with C#, Java and JavaScript (Node.js) programming languages and platforms, and the performances of these applications were examined.