Agile transformation in traditional companies
Geleneksel şirketlerde çevik dönüşüm
  1. Tez No: 874203
  2. Yazar: TAYYİP DOĞU AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM KADAİFÇİ YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, geleneksel şirketlerde çevik uygulamanın önündeki engelleri incelemekte ve çok kriterli karar verme yaklaşımları kullanarak bu engellerin üstesinden gelmek için stratejiler önermektedir. Çalışma, çevik dönüşümü engelleyen faktörleri tanımlamayı, analiz etmeyi ve bu yolculuğa çıkan kuruluşlar için eyleme geçirilebilir içgörüler sağlamayı amaçlamaktadır. Şirketler bu engelleri anlayarak, üstesinden gelmek için hedefe yönelik stratejiler geliştirebilir ve böylece çevik bir yapıya geçişin başarılı olma olasılığını artırabilir. Araştırma, çeşitli engeller arasındaki bağımlılıkları değerlendirmek ve bunları çevik uygulama üzerindeki etkilerine göre önceliklendirmek için Analitik Ağ Süreci (Analytic Network Process - ANP) kullanmaktadır. ANP, çevik dönüşümü engelleyen farklı faktörler arasındaki karmaşık ilişkilerin detaylı bir şekilde anlaşılmasını sağlar. ANP'ye ek olarak, çalışma bulgularını doğrulamak ve farklı bir analiz ile bulguları incelemek için Adım Adım Ağırlık Değerlendirme Oran Analizi (Step Wise Weight Assessment Ratio Analysis - SWARA) ve Ağırlıklandırılmış Bütünleşik Toplam Çarpım Değerlendirmesi (Weighted Aggregated Sum Product Assessment - WASPAS) kullanmaktadır. Bu yöntemlerin kombinasyonu, engeller arasındaki karmaşıklıkları ve bağımlılıkları kapsayan kapsamlı bir çerçeve sunar ve çevik dönüşüm sürecinin ayrıntılı bir incelemesini sağlar. Belirlenen engeller arasında değişime direnç, çevik yapıya geçiş kılavuzlarının eksikliği, yetersiz dokümantasyon ve entegrasyon ve testteki zorluklar gibi yüksek puanlanmış engeller yer almaktadır. Değişime direnç, organizasyon kültürü ve yönetim uygulamalarına dayanır ve çevik kabulünün başarısını önemli ölçüde etkileyebilir. Organizasyon kültürü, çalışanların değişime yönelik tutumlarını şekillendirmede önemli bir rol oynar. Geleneksel şirketlerde, kökleşmiş uygulamalar ve zihniyetler, yeni metodolojilerin kabulünü engelleyebilir. Çalışma, bu engellerin üstesinden gelmenin, etkili kaynak tahsisi, net rol tanımları ve sürekli paydaş katılımını gerektirdiğini ortaya koymaktadır. Yapılan araştırma ayrıca, farklı endüstrilerin özel ihtiyaçlarını anlamanın ve çevik metodolojileri buna göre uyarlamanın önemini vurgulamaktadır. Örneğin, sağlık ve havacılık gibi sıkı devlet düzenlemelerine sahip sektörler, çevik yapıya geçişte diğer organizasyonlara göre daha farklı zorluklarla karşılaşır. Bu sektörler genellikle katı standartlara ve protokollere uyma zorunlulukları, çevik uygulamaların esnek doğası ile çelişkiye düşebilir. Sektöre özgü bu engellerin ele alınması, çevik uygulamaların başarılı bir şekilde uygulanması için çok önemlidir. Bu çalışmanın önemli bir yönü, çevik yapıya geçişte farklı demografiklere özgü analizlerin ayrıntılı incelenmesidir. Çeşitli endüstrilerden karar vericilerin yanıtlarını dikkate alarak, farklı sektörlerin çevik dönüşüm zorluklarını nasıl algıladıklarına ve bunlarla nasıl başa çıktıklarına dair bir anlayış sunar. Bu demografik analiz, çevik yapıya geçiş yapan veya planlayan şirketler için strateji planlamalarında kendi özel ihtiyaç ve kısıtlamalarına uygun özelleştirilmiş yaklaşımların karar vericiler tarafından nasıl algılanabileceğini ortaya koyar. Ayrıca bu tezde, çevik metodolojilerin pratik uygulamalarını inceleyerek geleneksel şirketlerin bu yeni yönetim uygulamalarından nasıl faydalanabileceği sunulmaktadır. Literatürde, yinelemeli geliştirme, sürekli geri bildirim döngüleri ve çapraz işlevli ekipler gibi çevik uygulamaların üretkenliği ve ürün kalitesini artırdığı gösterilmiştir. Bu literatürlerde sunulan pratik öneriler, gerçek dünya senaryolarına dayanmakta ve çevik dönüşüm yolculuğunun çeşitli aşamalarındaki şirketler için son derece uygulanabilir hale getirmektedir ve araştırmanın temelinde yer almaktadır. Çalışma aynı zamanda çevik dönüşümde yönetiminde rolünü de araştırmaktadır. Etkili yöneticiler, bir kurum içinde değişimi yönlendirmek ve sürdürmek için kritik öneme sahiptir. Yöneticiler yalnızca çevik metodolojileri onaylamakla kalmamalı, aynı zamanda dönüşüm sürecine aktif olarak katılmalıdır. İnovasyonu, iş birliğini ve sürekli gelişimi teşvik eden bir ortam yaratmaları gerekir. Yöneticiler bu alanları geliştirerek kuruluşlarının çevik dönüşümün karmaşıklıklarını aşmasına ve uzun vadeli başarı elde etmesine yardımcı olabilirler. Çalışma, kültürel ve kurumsal faktörlerin yanı sıra çevik dönüşümün teknik yönlerini de incelemektedir. Örneğin teknik borç, başarılı bir çevik uygulamanın önündeki önemli bir engeldir. Teknik borç, geliştirme sürecinde verilen ve gelecekte sorunlara yol açabilecek tavizleri ifade eder. Bu ödünler, sistemlerin esnekliğini ve ölçeklenebilirliğini engelleyerek yeni gereksinimlere uyum sağlamayı zorlaştırabilir. Bu doğrultuda, düzenli olarak geliştirme aşamalarının incelenmeleri, otomatik testler ve yeniden düzenleme gibi teknik borcu yönetme ve azaltma stratejileri tartışılmaktadır. Kuruluşlar, teknik borcu ele alarak sistemlerinin kalitesini ve sürdürülebilirliğini artırabilir ve böylece çevik metodolojilerin başarılı bir şekilde uygulanmasını destekleyebilir. Çevik dönüşümde müşteri katılımının rolü, tezde incelenen bir diğer kritik alandır. Çevik metodolojiler, geliştirme sürecinin müşteri ihtiyaçları ve beklentileriyle uyumlu olmasını sağlamak için sürekli müşteri geri bildiriminin önemini vurgulamaktadır. Ancak, tutarlı ve anlamlı bir müşteri katılımı sağlamak zor olabilir. Çalışma, düzenli iletişim ve iş birliğine dayalı planlamanın eksikliğinde ortaya çıkabilecek sorunların, çevik yapıya geçişte nasıl bir engel oluşturabileceğini inceler. Kuruluşlar, güçlü müşteri ilişkileri geliştirerek çevik uygulamalarının pazar taleplerine yanıt vermesini ve müşterilerine daha fazla değer sunmasını sağlayabilir. Bu araştırma aynı zamanda geleneksel şirketlerde çevik dönüşümün önündeki zayıf kurumsal altyapı ve düşük ekip koordinasyonu gibi engellerin kapsamlı bir analizini de sunmaktadır. Yetersiz kaynaklar ve zayıf kurumsal altyapı, çevik uygulamayı önemli ölçüde engelleyebilmektedir. Çalışma, kuruluşların çevrimiçi toplantı platformları, proje yönetimi yazılımı ve eğitim programları da dahil olmak üzere çevik uygulamaları desteklemek için gerekli altyapıya yatırım yapma ihtiyacını vurgulamaktadır. Buna ek olarak, genellikle dağınık ekiplerden veya yetersiz iletişim kanallarından kaynaklanan düşük ekip koordinasyonu, çevik metodolojilerin etkinliğini zayıflatabilir ve çevik yapıya geçişlerde engel teşkil edebilir. Çalışma ayrıca çevik uygulamaların kurumsal hedef ve stratejilerle uyumlu hale getirilmesinin önemini de incelemektedir. Çevik dönüşüm izole bir girişim olarak değil, kurumun genel stratejisinin ayrılmaz bir parçası olarak görülmelidir. Tezde, çevik uygulamaların iş hedefleriyle uyumlu hale getirilmesinin stratejik uyumu nasıl geliştirebileceği ve daha iyi iş sonuçları sağlayabileceği tartışılmaktadır. Bu, çevik metodolojilerin stratejik planlama süreçlerine entegre edilmesini, çevik girişimler için net hedefler ve ölçütler belirlenmesini ve çevik uygulamaların kurumun değerleri ve misyonu ile uyumlu olmasını sağlamayı içerir. Sonuç olarak, bu tez geleneksel şirketlerde çevik dönüşümün önündeki engelleri anlamak için kapsamlı bir çerçeve sunmaktadır. ANP, SWARA ve WASPAS gibi çok kriterli karar verme yöntemlerini kullanan çalışma, çevikliğin benimsenmesini engelleyen faktörlerin analizini sunmaktadır. Bulgular, çevik uygulamaya yönelik stratejik bir yaklaşımın öneminin altını çizmekte ve kurumsal bağlılık, etkili yöneticilik ve destekleyici bir kültüre duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Bu araştırma, çevik dönüşüm konusundaki mevcut bilgi birikimine katkıda bulunmakla kalmayıp, aynı zamanda çevik uygulamanın karmaşıklığını aşmak isteyen uygulayıcılar için değerli içgörüler sunmaktadır. Şirketler, belirlenen engelleri ele alarak ve çok kriterli karar verme yöntemlerinin sağladığı içgörülerden yararlanarak, çevik yapıya geçiş stratejilerini düzenleyebilirler. Bu çalışmada sunulan kapsamlı analiz, kuruluşların çevik metodolojilere başarılı bir şekilde geçiş yapmalarına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the barriers to agile implementation in traditional companies using multi-criteria decision making approaches. The study aims to identify and analyze the critical factors hindering agile transformation and provide insights for organizations embarking on this journey. The research employs the Analytic Network Process (ANP) to evaluate barriers and prioritize them based on their impact on agile implementation. In addition to ANP, the study uses Step Wise Weight Assessment Ratio Analysis (SWARA) and Weighted Aggregated Sum Product Assessment (WASPAS) to compare the findings and ensure robust analysis. This combination of methods allows for a thorough examination of the issues involved in agile transformation. Identified key barriers include resistance to change, lack of proper agile framework guidelines, poor documentation, and challenges in integration and testing. The study aims to reveal that overcoming these barriers requires effective planning, understanding the organization and continuous improvements to agile implementation. The thesis also highlights the importance of understanding the specific needs of different industries and adapting agile methodologies according to their needs. For instance, sectors with regulatory requirements, such as healthcare and aerospace, face unique challenges in agile adoption due to government involvement. Addressing these sector-specific barriers is crucial for the successful implementation of agile practices. By providing a comprehensive analysis of the barriers to agile transformation, this thesis contributes to the existing body of knowledge and offers practical insights for traditional companies. The findings underscore the importance of a strategic approach to agile implementation, emphasizing the need for organizational commitment and a supportive culture. A significant aspect of this study is the detailed examination of demographic-specific analyses within the context of agile adoption. By considering the responses of decision makers from various backgrounds, the study aims to provide an understanding of how different sectors perceive the challenges of agile transformation. The demographic analysis highlights results from different agile adoption strategies. Such insights are invaluable for organizations seeking to implement agile methodologies in a manner that aligns with their unique operational circumstances. In conclusion, this study advocates for a tailored approach to agile adoption, considering the unique characteristics and requirements of each organization. By addressing the identified barriers and leveraging the insights provided by the multi-criteria decision-making methods, companies can improve their structures and company cultures to be better prepared for agile transformation, especially in an increasingly dynamic business environment. This thesis aims to serve as a resource for practitioners and scholars alike, offering a detailed explanations for each of the barriers and their ranking in order to understand and overcome the challenges of agile transformation in traditional companies.