19.yüzyılda Kudüs'te Osmanlı imar faaliyetleri
Ottoman reconstruction activities in Jerusalem in the 19thcentury
  1. Tez No: 830979
  2. Yazar: AZİZE GELİR ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN PILEHVARIAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
19. Yüzyilda Kudüs'te Osmanlı İmar Faaliyetleri isimli tez konumu seçmemde; Kudüs'ün üç monoteistik din olan İslam, Hristiyanlık ve Yahudilik için önem teşkil etmesi, çok uzun tarihi boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapması ve dolayısıyla sahip olduğu tarihi, sosyal, dini, coğrafi ve siyasi önemi etkili olmuştur. Kudüs kenti sahip olduğu zenginlikler ve ifade ettiği anlamlar itibariyle her zaman popüler bir konu olmanın yanında, halen hakkında yeterince bilgi birikimine sahip olmadığız bir kenttir. Bugüne dek yapılmış Kudüs konulu araştırmalara bakıldığında hakkında en çok çalışmanın tarih ve ilahiyat gibi alanlarda yapıldığı görülmektedir. Oysa ki ele alınması gereken bir çok yönü bulunmaktadır. Tüm dünyada hızlı bir değişimin gerçekleştiği 19. Yüzyıl dönem itibari ile oldukça zengin kaynaklar sunmakla birlikte, yaşanan değişimin çok yönlü okunabilmesi açısından da karmaşayı beraberinde getirmektedir. 19. Yüzyılda yaşanan bu değişimleri“Kudüs”özelinde görebilmek ve gözlemleyebilmek mümkün olmakla birlikte beraberinde bir çok yönünü anlayıp anlamlandırabilmek açısından ise zor bir kenttir. Bu zorluğun temel sebeplerinden biri ise Kudüs'ün sahip olduğu uzun tarihi, bir çok medeniyetin izleri, dini önemi ve çeşitliliği gibi sebeplerdir. Bu sebeplerden ötürü tezin 2. Bölümünü Kudüs Şehir Adinin Etimolojik Kökeni, Şehrin Coğrafi Konumu ve Tarihçesi konularına ayırdık. Kudüs'ün uzun tarihini İslamiyet Öncesi Dönem, İslam toprağı olduğu dönem, Osmanlı ve sonrası (Filistin/İsrail Dönemi) dönemler olarak belli başlıklar altında sunulmuştur. Tezin 3. Bölümünde 19. Yüzyılda Kudüs Sancağı hakkında genel bilgi verilmiş ve Kudüs'ün kentsel dokusu ve mimari özelliklerine değinilmiştir. Kudüs'ün kentsel dokusu başlığı altında; Kudüs şehrinin surları ve kapıları, yolları, anıtsal yapıları ve konutları hakkında bilgi verilmiştir. Dönemin kentsel dokusunun daha iyi anlaşılabilmesi adına, 18. ve 19. Yüzyıllarda kente gelen seyyahların ve hacıların kenti nasıl algıladıkları, kenti resmeden ressamların kenti nasıl gözlemleyip sundukları da bölüm içerisinde yer alan bilgilerdir. Bu sayede kentin silüetine etki eden, kentin silüetinde öne çıkan yapılar da görülmeye çalışılmıştır. Daha öncede ifade edildiği gibi 19. Yüzyılda yaşanan değişim ve gelişimlerin Kudüs üzerinden okuna bilmesi mümkündür. Ancak bunu yaparken sadece tarihi ve siyasi olayları gözlemlemek ya da sadece mimari dönüşümünü yapılar düzeyinde ele almanın eksik bir anlatım olacağı düşünülmüştür. Çünkü bu dönemde yaşanan yoğun imar faaliyetlerinin ardında en az onun kadar yoğun yaşanan siyasi bir güç mücadelesi vardır. Yaşanan imar faaliyetlerini ardındaki siyasi gelişmeler (Tarihsel süreç içerisinde) ile birlikte okumak ana amacımız olmuştur. Bu doğrultuda tezin 4. Bölümü İmar Hareketlerine ayrılmıştır. 4. Bölüme 19. Yüzyıl Osmanlı İmar Hareketleri ile başlanmıştır. Osmanlı Devleti'nin yeni ya da yeniden yaptırdığı yapılar ile bakım ve onarımdan geçen yapılar da ayrı başlıklar halinde sunulmuştur. Akabinde 19. Yüzyılda artan nüfus ile yaşanan yoğun yapılaşma neticesi Kudüs sur içi (eski şehir) bölgesinin dışına taşan ve yeni oluşturulan yerleşim yerleri ve kent planlarına yer verilmiştir. Ayrıca 4. Bölümde“Dış Politika Çerçevesinde Yapılan İmar Hareketleri”konusu ele alınmıştır. Osmanlı Devleti'nin Almanya, İngiltere, Fransa, Rusya, Amerika ve Etiyopya ile olan ilişkileri tarihsel süreç içerisinde önemli kırılma noktaları ile sunulmaya çalışılmış ve Kudüs özelinde bu imar girişimleri ele alınmıştır. Bu konu ile alakalı olan yapılara ilişkin çizimler de konular içerinde bulunmaktadır. Osmanlı ve yabancı devletlerin imar girişimleri ve yapılara ilişkin belge ve çizimler Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi'nden elde edilen original belgelerdir. Son olarak çalışmadan elde ettiğimiz veriler tezin sonuç bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The reason why I chose Ottoman Reconstruction Activities in Jerusalem in the 19th Century for the thesis subject is that Jerusalem is important for the three monotheist religions Islam, Christianity, and Judaism, has hosted many civilizations throughout its very long history, and therefore has historical, social, religious, geographical, and political importance has been effective. The city of Jerusalem is always a popular subject due to the richness it has and the meanings it expresses, but it is still a city about which we do not have enough knowledge. When we look at the studies on Jerusalem that have been done so far, it is seen that the most studies on it have been done in fields such as history and theology. However, there are many aspects that need to be addressed. The 19th century, in which a rapid change took place all over the world, presents quite rich sources as of the period, but also brings confusion in terms of reading the change experienced in a multi-faceted way. Although it is possible to see and observe these changes that took place in the 19th century in“Jerusalem”, it is a difficult city in terms of understanding and making sense of its many aspects. One of the main reasons for this difficulty is the long history of Jerusalem, traces of many civilizations, religious importance, and diversity. For these reasons, we devoted the 2nd part of the thesis to the Etymological Origin of the Name of the City of Jerusalem, the Geographical Location and History of the City. We have presented the long history of Jerusalem under certain headings as the Pre-Islamic Period, the period when it was an Islamic land, and the Ottoman and post-Ottoman (Palestinian/Israeli Period) periods. In the third part of the thesis, general information about the Sanjak of Jerusalem in the 19th century was given and the urban texture and architectural features of Jerusalem were mentioned. Under the title of urban texture of Jerusalem; Information was given about the city walls and gates, roads, monumental structures, and residences of the city of Jerusalem. To better understand the urban texture of the period, how the travellers and pilgrims who came to the city in the 18th and 19th centuries perceived the city, and how the painters who painted the city observed and presented in the section the city is included. In this way, the buildings that affect the silhouette of the city and stand out in the silhouette of the city were also trying to be seen. As stated before, it is possible to read the changes and developments in the 19th century through Jerusalem. However, while doing this, it was thought that only observing historical and political events or only addressing the architectural transformation at the level of buildings would be an incomplete expression. Because behind the intense zoning movements in this period, there is a political power struggle at least as intense as that. It has been our main aim to read the zoning movements experienced together with the political developments (in the historical process) behind them. In this direction, Chapter 4 of the thesis is devoted to zoning movements and is divided into two main sections. In this direction, Chapter 4 of the thesis is devoted to Reconstruction Movements. Chapter 4 started with the 19th Century Ottoman Reconstruction Movements. The new/rebuilt structures by the Ottoman Empire and the buildings undergoing maintenance and repair are presented are also presented under separate headings. Subsequently, the newly created settlements and city plans that overflowed the city wall (old city) of Jerusalem because of the intense construction experienced with the increasing population in the 19th century were included. In addition, in Chapter 4, the subject of“Reconstruction Actions in the Framework of Foreign Policy”is discussed. The relations of the Ottoman Empire with Germany, England, France, Russia, America, and Ethiopia were tried to be presented with important breaking points in the historical process and these reconstruction initiatives in Jerusalem were discussed. Drawings of structures related to this subject are also included in the topics. The documents and drawings related to the reconstruction initiatives and structures of the Ottoman and foreign states are the original documents obtained from the Ottoman Archives of the Presidency of State Archives. Finally, the data obtained from the study are presented in the conclusion part of the thesis.