A comparative study of conspicuous consumption and consumer decision-making styles among Turkish consumers
- Tez No: 830980
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı ve İşletme Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı gösterişçi tüketimin ve karar verme stillerinin Türk tüketiciler üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmada ayrıca toplumdaki gösterişçi tüketim ve karar verme stillerinin karşılaştırılması ve tüketicilerin satın alma niyetindeyken karar verme ve gösterişçi girişimlerini etkileyen itici güçlerin neler olduğu incelenmektedir. Bu çalışma aynı zamanda kültürel olarak farklı bir ortamda tüketicilerin tercihleri ve davranışları hakkında bilgi sağladığı için bu olumlu ilişkinin anlaşılmasının pazarlamacılar için önemli çıkarımlara sahip olduğunu da göstermektedir. Gösterişçi tüketimin karar verme stilleri üzerindeki etkisinin farkına varılması, pazarlamacıların gösterişçi tüketime eğilimli Türk tüketicilerini hedeflemek ve onlarla etkileşime geçmek için daha etkili stratejiler geliştirmesine olanak sağlayabilir. Sonuçta bu araştırma, Türkiye gibi hızla gelişen ve çeşitlilik gösteren bir pazar bağlamında tüketici davranışı ve tercihlerinin daha derinlemesine anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. Analizimizin sonuçları, Türk tüketiciler arasında gösterişçi tüketim ile belirli tüketici karar verme stilleri arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Özellikle gösterişçi tüketim eğilimleri sergileyen bireylerin duygusal ve dürtüsel karar verme tarzlarını benimseme olasılıkları daha yüksektir. Bu bulgular, gösterişçi tüketim ile tüketicinin karar verme stilleri arasındaki etkileşimi Türkiye pazarı bağlamında anlamanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the effect of conspicuous consumption and the decision-making styles on Turkish consumers. The study also examines the comparison and of the conspicuous consumption and decision-making styles in the society and what the driven forces that impacts the consumers decision making and conspicuous attempts when intending to purchase. This study also illustrates the Understanding of this positive relationship has significant implications for marketers, as it provides insights into the preferences and behaviours of consumers in a culturally distinct setting. Recognizing the impact of conspicuous consumption on decision-making styles can enable marketers to develop more effective strategies for targeting and engaging with Turkish consumers who are inclined towards conspicuous consumption. Ultimately, this research contributes to a deeper understanding of consumer behaviour and preferences in the context of a rapidly evolving and diverse market like Türkiye. The results of our analysis suggest a positive relationship between conspicuous consumption and certain consumer decision-making styles among Turkish consumers. Specifically, individuals who exhibit conspicuous consumption tendencies are more likely to embrace emotional and impulsive decision-making styles. These findings highlight the importance of understanding the interplay between conspicuous consumption and consumer decision-making styles in the context of the Turkish market.