Halep Türkmenleri çocuk oyunları
Turkmens of Aleppo children's games
  1. Tez No: 761475
  2. Yazar: ADİL ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Oyun, fiziksel bir aktiviteye dayanmakla birlikte içerisinde bulunduğu kültürden bağımsız olarak değerlendirilemeyeceği için kültürel bir arka plan barındırmaktadır. Dolayısıyla bir toplumun oyunları o toplumun kültürü ile ilgili veriler de sunmaktadır. Bu çalışmada Halep Türkmenlerinin çocuk oyunları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda hem Suriye hem de zorunlu göç sonrası Türkiye'nin çeşitli illerine gelen Halep Türkmenleri arasında derleme faaliyetleri gerçekleştirilmiş ve tespit edilen oyunlar çalışmanın içeriğini oluşturmuştur. Çalışmada yer verilen oyunlar, oynanma biçimi, kuralları, oyuncu sayıları gibi özellikler bakımında tanıtılmıştır. Daha sonra oyunlarda yer alan yerelleşmeye ilişkin unsurlar, ebe seçiminde kullanılan yöntemler ve oyunlarda yer alan sözlü formeller, oyunların isimlendirilmesinde etkili olan faktörler hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the game is based on a physical activity, it has a cultural background as it cannot be evaluated independently of the culture it is in. Therefore, the games of a society also provide data about the culture of that society. In this study, children's games of Aleppo Turkmen were tried to be determined. In this context, compilation activities were carried out among Aleppo Turkmen who came to various provinces of Turkey after both Syria and forced migration, and the games that were determined formed the content of the study. The games included in the study are introduced in terms of features such as the way they are played, the rules, and the number of players. Then, information is given about the elements of localization in the games, the methods used in the selection of midwives and the verbal formals in the games, the factors that are effective in the naming of the games.