Polisitemia vera ve sekonder polisitemili hastalarda platelet/lenfosit oranı ile RDW ve hematokrit ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between platelet/lymphocyte ratio and RDW and hematocrit in patients with polycythemia vera and secondary polycytemia
- Tez No: 831034
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BİLGİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Miyeloproliferatif bir hastalık olan polisitemia vera (PV) ve genellikle doku hipoksemisine ikincil eritropoietin (EPO) yükselmesine bağlı olarak kemik iliğinin, matür eritrosit hücre üretim artışıyla karakterize olan sekonder polisiteminin prognoz, komplikasyon gelişimi ve tedavi yönetimleri farklılık göstermektedir. Çalışmamızın amacı basit, düşük maliyetli, noninvaziv ve bütün parametrelerin değerlendirebileceği hemogram tetkiki ile bu hastalık gruplarında platelet/lenfosit oranı (PLO) ile retikülosit dağılım hacmi (RDW) ve hematokrit (HTC) arasındaki ilişkiyi inceleyerek, hastalıkların ayırıcı tanısı, tromboz gibi hayati komplikasyonları ve prognozu öngörmede noninvaziv kriterlere katkı sağlamak olarak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Hematoloji polikliniklerine 01/2016-10/2022 yılları arasında başvuran 18 yaş üstü 198 polisitemia vera ve sekonder polisitemili 306 hasta dahil edilmiştir. Hastalar hastane elektronik kayıt sistemi üzerinden geriye yönelik (laboratuvar değerleri, sosyo-demografik özellikleri ve anamnezleri) incelenerek belirlenip, çalışmaya uygunluk açısından değerlendirilmiştir. Çalışmamızın istatiksel analizleri IBM SPSS Versiyon 26 ile yapılmıştır. Bulgular: Hastalarımızın başvuru anındaki kinik özellikleri karşılaştırıldığında çalışmaya katılan erkek hastalarda sekonder polisitemi, kadın hastalarda ise polisitemia vera anlamlı olarak daha yüksek izlenirken, PV ve sekonder polisitemili hasta gruplarında kadın/erkek oranı erkek hastaların lehine artmış olarak bulundu. Her iki hastalık grubunda,
Özet (Çeviri)
Objective:Polycythemia vera (PV), a myeloproliferative disease, and secondary polycythemia characterized by an increase in mature erythrocyte production usually secondary to elevated erythropoietin (EPO) due to tissue hypoxia, have varying prognoses, complication development, and treatment management.The aim of our study is to examine the relationship between platelet/lymphocyte ratio (PLR), reticulocyte distribution width (RDW) and hematocrit (HTC) in these disease groups with a simple, low cost, non invasive hemogram examination in which all parameters can be evaluated, and to determine the differential diagnosis of diseases, vital complication such as thrombosis and It is aimed to contribute to noninvasive criteria in predicting prognosis. Materials and Methods: Our study included 198 patients with polycythemia vera and 306 patients with secondary polycythemia over 18 years of age who applied to the Hematology clinics at İzmir Health Sciences University (IHSU) Bozyaka Training and Research Hospital between 01/2016 and 10/2022. Patients were identified by reviewing hospital electronic records (laboratory values, socio-demographic characteristics, and medical histories) and evaluated for suitability for the study. Statistical analyses of our study were conducted using IBM SPSS Version 26. Result: When the clinical characteristics of our patients at the time of admission were compared, secondary polycythemia was significantly higher in male patients participating in the study, while polycythemia vera was significantly higher in female patients. The female-to-male ratio in the PV and secondary polycythemia patient groups was increased in favor of male patients. In both disease groups, while the rate of patients