Effect of different placement methods of antifer units on wave overtopping
Antifer ünitelerinin farklı dizilimlerinin dalga aşmasına etkisi
  1. Tez No: 831035
  2. Yazar: BERKAY ERLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER, DR. HASAN GÖKHAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
aş dolgu dalgakıranların tasarımında stabilitenin yanı sıra en önemli kriter işletilebilirliktir ve bu kriter çoğunlukla dalga aşmasına bağlı olarak belirlenir. Dalga aşma debileri genellikle literatürde mevcut ampirik formüller kullanılarak tahmin edilmektedir. Farklı koruma tabakası ünitelerinin dalga aşması üzerindeki etkisi, yaygın olarak kabul gören tasarım şartnamelerinde bu ampirik formüllerdeki pürüzlülük katsayıları kullanılarak yansıtılmaktadır. Ancak, bu ünitelerin farklı yerleştirme yöntemlerinin etkisi tam olarak ele alınmamış ve tartışılmamıştır. Bu çalışmada, antifer ünitelerinin farklı yerleştirme yöntemlerinin dalga aşması üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Kıyı ve Deniz Mühendisliği Laboratuvarı dalga kanalında, 1:2 yüzey eğimine, farklı kret yüksekliklerine ve kronman duvarla sahip, antifer üniteleri kullanılarak inşa edilen geleneksel bir taş dolgu dalgakıran kesiti üzerinde deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Literatürde önerilen farklı antifer yerleştirme yöntemleri olan kapalı piramit, çift piramit ve düzensiz yerleştirme yöntemleri kullanılmış ve her bir yerleştirme yönteminde farklı yerleştirme sıklıkları da dikkate alınarak toplam sekiz farklı koruma tabakasında deneyler gerçekleştirilmiştir. Dalga diklikleri 0.025 ile 0.038 arasında ve bağıl tepe yükseklikleri 0.68 ile 1.85 arasında değişen five farklı düzensiz dalga serisi altında her bir koruma tabakası için test edilmiştir. Deneysel çalışmaların sonuçları, farklı antifer ünitesi yerleştirme yöntemlerinin ve yerleştirme sıklıklerının dalga taşma deşarjlarını önemli ölçüde değiştirdiğini göstermektedir. Deneysel sonuçlara dayanarak, farklı antifer ünitesi yerleştirme yöntemleri için yeni pürüzlülük katsayıları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with stability, the most important criterion in the design of rubble mound breakwaters is the serviceability, which is mostly determined based on wave overtopping. Wave overtopping discharges are generally estimated using available empirical formulas in the literature. The effect of different armor units on wave overtopping are reflected utilizing roughness coefficients in these empirical formulas in the widely accepted design specifications. However, the effect of different placement methods of these units is not completely addressed and discussed. In this study, the effect of different placement methods of antifer units on wave overtopping were investigated. For this purpose, an experimental study was carried out at Middle East Technical University, Department of Civil Engineering, Coastal and Ocean Engineering Laboratory wave flume on a conventional rubble mound breakwater cross-section constructed using antifer units having a 1:2 face slope and crown walls with varying crest heights. The different antifer placement methods proposed in the literature, namely closed pyramid, double pyramid and irregular placement methods were utilized, and experiments were carried out in a total of eight different armor layers by also considering different packing densities in each placement method. Wave steepnesses between 0.025 and 0.038 and relative crest heights between 0.68 and 1.85 were tested for each armor layer under five different irregular wave series. Results of experimental studies show that different antifer unit placement methods and packing densities significantly change the wave overtopping discharges. Based on the experimental results, new roughness coefficients are proposed for different antifer unit placement methods.