Façades of exhibited cinema: The exhibition space as a cinematic dispositif in Turkish moving image
Sergilenen sinemanın cepheleri: Türkiye hareketli görüntüsünde sinematik bir dispositif olarak sergi mekanı
- Tez No: 831062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖZDORA AKŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez, sinema ve galeri arasındaki etkileşime odaklanarak, galeri mekânında sergilenen sinemayı ve bunun sinemasal deneyim üzerindeki dönüştürücü etkilerini incelemektedir. Türkiyeli hareketli görüntü sanatçılarının çalışmaları için sergi mekânı olarak galeriyi seçmelerinin ardındaki faktörleri inceleyerek, bir sinema dispositifi olarak sergilenen sinemanın farklı niteliklerini ve özelliklerini anlamayı amaçlamaktadır. Baudry'nin (1975) sinema dispositif kuramsal çerçevesinden hareketle, hareketli görüntünün geleneksel sinema alanlarından galeri mekânına geçişi ve yenilikçi görsel deneyimlerin üretilmesi için bir ortam sunması incelenmektedir. Özellikle geleneksel sinematik ifadenin sınırlarını zorlayan ve sinema ile galerinin farklı kuramsal bağlamlarına uyum sağlayan altı Türkiyeli çağdaş hareketli görüntü sanatçısının pratiklerine odaklanan bu çalışma, sergilenen sinemanın evrimsel gelişimini kapsamlı bir şekilde inceleyerek, galeri alanına uzanan dispositifin temel yönlerini araştırmaktadır. Sergilenen sinema bağlamında imge, anlatı, araç ve ortam bileşenlerini araştırarak galeri ortamlarında sinemasal dispositif üzerine çağdaş bir kavramsallaştırma önermektedir. İçgörü ve deneyimleri toplamak için altı Türkiyeli hareketli görüntü sanatçısı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen bulgulara ve tartışmalara dayanan bu tez, Türkiyeli hareketli görüntü sanatçılarının çok boyutlu pratiğinin bir analizini sunmaktadır. Sergilenen Sinemanın Cepheleri, sanatçıların bakış açılarını göz önünde bulundurarak, Türkiye'deki hareketli görüntü bağlamında bir sinema dispositifi olarak sergi mekânına ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the interaction between cinema and the gallery, delving into exhibited cinema in gallery space and the transformative effects it has on the cinematic experience. By looking into Turkish moving image artists' factors behind choosing the gallery as the exhibition venue for their moving image work, this study aims to comprehend the distinct qualities and attributes of exhibited cinema as a cinematic dispositif. Drawing upon the theoretical framework of cinema dispositif (Baudry, 1975), the migration of moving images from traditional cinematic domains to gallery space, offering a setting for the production of innovative visual experiences, is investigated. Specifically focusing on the practices of six contemporary Turkish moving image artists who push the boundaries of conventional cinematic expression and adapt to the different institutional contexts of cinema and the gallery. Through a comprehensive examination of the evolutionary development of exhibited cinema, this study investigates the key aspects of the dispositif as it extends into the realm of the gallery. It explores the components of image, narrative, medium, and environment within the context of exhibited cinema, proposing a contemporary conceptualization of the cinematic dispositif in gallery settings. To gather insights and experiences, semi-structured interviews are conducted with six Turkish moving image artists. Based on the findings and discussions derived from the interviews, this thesis presents an analysis of the multi-dimensional practice of exhibited cinema by Turkish moving image artists. By considering their perspectives, Façades of Exhibited Cinema aims to shed light on the exhibition space as a cinematic dispositif within the Turkish moving image context.