7. sınıf öğrencilerinin okuma motivasyonlarının beklenti-değer teorisi ilkeleri çerçevesinde incelenmesi
Examination of 7th grade students' reading motivation within the framework of expectation- value theory principles preparer
- Tez No: 831065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA BARUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Teorisi'nin ilkelerine göre incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yaklaşımıyla şekillenen çalışmada temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizinde nitel içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma süreci çalışmanın tasarlanması, verilerin toplanması, analiz edilip yorumlanması aşamalarından oluşmaktadır. Araştırmadaki veriler, Beklenti-Değer Teorisi'nin ilkeleri çerçevesinde hazırlanan Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu, odak grup görüşmesi ve görüşme sürecinin sağlıklı yürütülmesi amacıyla gerçekleştirilen gözlem sonuçlarını içeren araştırma günlükleri ile elde edilmiştir. Çalışma bu kapsamda 2021-2022 eğitim- öğretim yılında Bolu ilinin Dörtdivan ilçesinde bulunan bir ortaokulun 7. sınıf kademesindeki yirmi beş öğrenciyle dört haftalık bir süreçte gerçekleştirilmiştir. Beklenti-Değer Teorisi başarı beklentisi, öz yeterlilik, görev değeri ve kaygı boyutları arasındaki ilişkiyi inceleyerek bireyin bir davranışı gerçekleştirmeye dönük motivasyonunu açıklamayı amaçlar. Bu araştırma kapsamında ortaokul 7.sınıf öğrencilerinin okuma motivasyonlarının başarı beklentisi, öz yeterlilik ve kaygı boyutları açısından orta düzeyi ifade eden bir nitelikte olduğu görülmüştür. Görev değeri boyutunda ise öğrencilerin okumaya atfettiği değerin yüksek olduğu anlaşılmaktadır. Buna bağlı olarak öğrencilerin okuma motivasyonlarının orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the reading motivations of 7th grade students according to the principles of the Expectancy-Value Theory. The basic qualitative research design was used in the study, which was shaped by the qualitative research approach. Qualitative content analysis was used in the data analysis of the research. The research process consists of the stages of designing the study, collecting the data, analyzing and interpreting it. The data in the research were obtained with the Semi-Structured Interview Form, which was prepared within the framework of the principles of the Expectation-Value Theory, the focus group interview and the research diaries containing the results of the observations carried out in order to carry out the interview process in a healthy way. In this context, the study was carried out in a four-week period with twenty-five students in the 7th grade of a secondary school in the town of Dörtdivan in the province of Bolu in the 2021-2022 academic year.Expectancy-Value Theory aims to explain the individual's motivation to perform a behavior by examining the relationship between success expectation, self-efficacy, task value and anxiety dimensions. Within the scope of this research, it was seen that the reading motivation of the 7th grade students in secondary school was of a medium level in terms of success expectation, self-efficacy and anxiety dimensions. In the dimension of task value, it is understood that the value that students attribute to reading is high. Accordingly, it was concluded that the students' reading motivation was at a moderate level.