Ortaokul öğrencilerinin wattpad kullanım motivasyonlarının beklenti-değer teorisi çerçevesinde incelenmesi
Investigation of secondary school students' wattpad usage motivation in the framework of expectation-value theory
  1. Tez No: 831064
  2. Yazar: EMRAH ESERLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA BARUTCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırma ortaokul öğrencilerinin bir dijital okuma ve yazma platformu olan Wattpad uygulamasının kullanımına yönelik motivasyonlarını Beklenti-Değer Teorisi'nin ilkelerine göre incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yaklaşımıyla şekillenen çalışmada temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizinde nitel içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma süreci çalışmanın tasarlanması, verilerin toplanması, analiz edilip yorumlanması aşamalarından oluşmaktadır. Araştırmadaki veriler, Beklenti-Değer Teorisi'nin ilkeleri çerçevesinde hazırlanan Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu, odak grup görüşmesi ve araştırma günlükleri ile elde edilmiştir. Çalışma bu kapsamda 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Kars ilinin Digor ilçesinde bulunan bir ortaokulunda eğitim gören on üç öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Beklenti-Değer Teorisi başarı beklentisi, öz yeterlilik, görev değeri ve kaygı boyutları arasındaki ilişkiyi inceleyerek bireyin bir davranışı gerçekleştirmeye dönük motivasyonunu açıklamayı amaçlar. Bu araştırma kapsamında ortaokul öğrencilerinin Wattpad kullanım motivasyonlarının okuma ve yazma becerileri bağlamında farklılaştığı görülmüştür. Okuma becerisi çerçevesinde Wattpad kullanım motivasyonlarının başarı beklentisi, öz yeterlilik ve görev değeri boyutları açısından yüksek düzeyi ifade eden bir nitelikte olduğu görülmüştür. Kaygı boyutunda ise Wattpad'deki okuma kaygısının düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Yazma becerisi çerçevesinde Wattpad kullanım motivasyonlarının başarı beklentisi, öz yeterlilik ve görev değerinin orta düzeyde olduğu görülmüştür. Kaygı boyutunda ise Wattpad'deki yazma kaygısının yazılan metnin kullanıcıların eleştiri, yorum ve beğenilerine açık olmasından dolayı yüksek olduğu anlaşılmaktadır. Buna göre öğrencilerin yazma bağlamında Wattpad kullanım motivasyonlarının orta düzeyde olduğu anlaşılmaktadır. Okuma bağlamında Wattpad kullanım motivasyonlarının ise yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine secondary school students' motivations for the use of Wattpad, a digital reading and writing platform, according to the principles of the Expectation-Value Theory. The basic qualitative research design was used in the study, which was shaped by the qualitative research approach. Qualitative content analysis was used in the data analysis of the research. The research process consists of the stages of designing the study, collecting the data, analyzing and interpreting it. The data in the research were obtained through the Semi-Structured Interview Form prepared within the framework of the principles of the Expectation-Value Theory, the focus group interview, and the research diaries containing the observation results made in order to carry out the interview process in a healthy way. In this context, the study was carried out with thirteen students studying in a secondary school in Digor district of Kars province in the 2021-2022 academic year. Expectancy-Value Theory aims to explain the individual's motivation to perform a behavior by examining the relationship between success expectation, self-efficacy, task value and anxiety dimensions. Within the scope of this research, it was seen that the motivations of secondary school students to use Wattpad differ in terms of reading and writing skills. Within the framework of reading skills, Wattpad usage motivations were found to be of a high level in terms of success expectation, self-efficacy and task value dimensions. In the anxiety dimension, reading anxiety in Wattpad was found to be at a low level. Within the framework of writing skills, Wattpad usage motivations, success expectation, self-efficacy and task value were found to be moderate. In the anxiety dimension, it is understood that the writing anxiety in Wattpad is high due to the fact that the written text is open to criticism, comments and likes of the users. Accordingly, it is understood that the students' motivation to use Wattpad in the context of writing is at a moderate level. It was concluded that Wattpad usage motivations in the context of reading were high.