Çentikli kiriş silindir ve küp beton numunelerde boyut etkisi
Dimension in notched beam cylinder and cube concrete samples effect
  1. Tez No: 831107
  2. Yazar: SAMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAROL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kırılma mekaniği, malzemelerdeki çatlakların yayılmasının incelenmesiyle ilgili mekanik alanıdır. Bir çatlak üzerindeki itici kuvveti hesaplamak için analitik katı mekaniği yöntemlerini ve malzemenin kırılmaya karşı direncini karakterize etmek için deneysel katı mekaniği yöntemlerini kullanır. Geometrik olarak birbirlerine benzeyen yapıların göçme gerilmesiyle boyut arasındaki ilişki ters orantılıdır. Elemanların boyut arttıkça gerilme kapasitesinin azaldığı gözlemlenmektedir. Bu çalışmanın amacı, eksenel basınç yükü altında farklı boyutlardaki kiriş, silindir ve küp beton numunelerde kırılma yüklerinin deneysel olarak elde edilmesi ve elde edilen değerlerle boyut etkisi hakkında yorumlama yapılmasıdır. Bunun için yapılan deneysel çalışmada farklı boyutlardaki kiriş, silindir ve küplerden oluşan çeşitli beton deney numuneleri kullanılmıştır. Farklı boyutlardaki kiriş, silindir ve küp numunelerle yapılan deneylerden bulunan sonuçlarla boyut etkisinin varlığı açıkça görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Fracture mechanics is the field of mechanics concerned with the study of the propagation of cracks in materials. It uses analytical solid mechanics methods to calculate the driving force on a crack and experimental solid mechanics methods to characterize the material's resistance to fracture. The relationship between the tensile stress and dimension of geometrically similar structures is in the opposite direction. It is observed that the tensile capacity of the elements decreases as the size increases. The aim of this study is to experimentally obtain the breaking loads of beam, cylinder and cube concrete samples of different sizes under axial compression load and to calculate the parameters by plotting the size effect curves with the obtained values. For this purpose, various concrete test specimens from beams, cylinders and cubes of different sizes were used in the experimental study. The existence of the size effect was clearly seen with the results obtained from the experiments with beam, cylinder and cube samples of different sizes.