The influence of synthesis conditions on the crystal structure of some nanosized zinc orthoborate materials
Sentez koşullarının bazı nanoboyutlu çinko ortoborat malzemelerin kristal yapıları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 831109
  2. Yazar: MUHAMMED ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MORKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, nanoboyutlu çinko ortoborat malzemeleri, çeşitli yakıtlar (üre, glisin, tartarik asit, HMTA, sitrik asit ve β-Alanin) ile çinko (II) nitrat hekzahidrat ve borik asit başlangıç maddeleri, kullanılarak Çözeltide Yanma Sentez yöntemi (SCS) ile başarıyla sentezlendi. Ürünler, X-Işını Kırınımı (XRD), Kızılötesi spektroskopi (FTIR) ve UV-VIS spektroskopisi kullanılarak karakterize edildi. Farklı yakıt ve sıcaklıkların (400-900oC) sentezlenen ürünlerin yapısal özellikleri üzerindeki etkileri XRD tekniği kullanılarak analiz edildi. XRD verileri incelendiğinde, glisin yakıtı dışındaki tüm yakıtlar için 600oC'de triklinik alfa-Zn3B2O6 tespit edilmiştir. Alfa fazının monoklinik beta-Zn3B2O6'ya dönüşümü 700oC ve daha yüksek sıcaklıklarda gözlendi. Sentezlenen çinko ortoboratların alfa ve beta formlarının parçacık büyüklükleri, XRD verilerinin Debye-Scherrer denklemi ile hesaplanmasıyla nano ölçekte bulunmuştur. Bu hesaplamalar sonucunda alfa çinko ortoboratların kristalit boyutları 14-24 nm aralığında, beta çinko ortoboratların ise 22-31 nm aralığında bulunmuştur. FTIR verileri incelendiğinde, çinko ortoboratların karakteristik bantları olarak 695-720 cm-1'de BO3 titreşiminin bükülmesi, 1010-1065 cm-1'de simetrik esneme BO3 titreşimleri ve 1220-1245 cm-1'de asimetrik esneme BO3 titreşimleri tespit edildi. Ürünlerin optik özellikleri, dağınık yansıma spektroskopisi, DRS ölçümleri ile incelenmiştir. Absorbans ve yansıma spektrumları 200-900 nm arasında belirlenmiştir. 600oC ve 700oC'de farklı yakıtlarla sentezlenen tüm ürünlerin spektrumlarında, sitrik asit, HMTA, üre, tartarik asit, glisin ve beta-alanin sırasıyla, maviye kayma gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Çözeltide Yanma Sentezi (SCS), çinko ortoborat nano boyut, XRD, FTIR.
Özet (Çeviri)
In this present study, nanosized zinc orthoborate materials were successfully synthesized using various fuels (urea, glycine, tartaric acid, HMTA, citric acid, and β-Alanine) with starting materials, zinc (II) nitrate hexahydrate and boric acid by Solution Combustion Synthesis (SCS) method. The products were characterized using X-Ray Diffraction (XRD), Infrared spectroscopy (FTIR) and UV-VIS spectroscopy. The effects of different fuels and temperatures (400-900oC) on the structural properties of synthesized products were analyzed using XRD technique. Examining XRD data, the alpha-Zn3B2O6 as triclinic was detected at 600oC for all fuels except glycine fuel. The transformation of alpha phase to beta-Zn3B2O6 as monoclinic was observed at 700oC and higher temperatures. The particle size of the synthesized alpha and beta form of zinc orthoborates were found in nano scale through the calculation of XRD data by Debye-Scherrer's equation. Due to these calculations, the crystallite sizes of the alpha zinc orthoborates were found in the range of 14-24 nm whereas beta zinc orthoborates between 22-31 nm. Analyzing the FTIR data, the bending of BO3 vibration at 695-720 cm-1, symmetric stretching BO3 vibrations at 1010-1065 cm-1 and asymmetric stretching BO3 vibrations at 1220-1245 cm-1 were detected as the characteristic bands of zinc orthoborates. Optical properties of the products were investigated by diffuse reflectance spectroscopy, DRS measurements. The absorbance and reflectance spectra were assigned between 200-900 nm. At 600oC and 700oC the spectra of all synthesized products with different fuels are observed in blue shift in order of citric acid, HMTA, urea, tartaric acid, glycine and beta-alanine. KEYWORDS: Solution Combustion Synthesis (SCS), zinc orthoborate, nanosized, XRD, FTIR.